12  Mayıs  anneler günü  hediyesi olarak çiçekçiler ve  hediyelik eşya satan esnafın da  yüzünü güldürdü.

Erzincan’da 12 Mayıs  anneler gününü vatandaş hediye hakkını özellikle çiçekten yana kullanıyor.

Çiçekçi esnafı Kadir Kurt, Erzincanlıların özellikle tercihinin orkide ve papatyadan yana olduğunu ifade ediyor.

Kurt; “12 Mayıs’da  fiyatlarımızı fazla yükseltmedik. İnsanlarımız herkes annelerine ,  çiçek alabilmeleri  için. Fiyatlarımız elimizden geldikçe düşük miktarda satmaya çalışıyoruz.

Kurt;”Herkesimin bütçesine göre  uygun çiçekleri getirerek satışa sunduklarını ,çiçeklerde taban fiyatların 50 Tl’den başlayarak orkide gruplarında 1000 Tl’ye kadar çiçek satışa sunduklarını,orkide fiyatları 500 Tl’den başladığını  1000 Tl’ye kadar çıktığını söyledi.”

A Milli Kadın Futbol Takımı Teknik Direktörü Kıragası, Erzincan hakkında ki ilk izlenimlerini paylaştı A Milli Kadın Futbol Takımı Teknik Direktörü Kıragası, Erzincan hakkında ki ilk izlenimlerini paylaştı

ORKİDE FİYATLARI NEDEN PAHALI?

Tropikal bir bitki olan orkide; Türkiye’nin yanı sıra Hollanda, İtalya, ve Singapur gibi ülkelerde de yetişiyor. Ülke genelinde üretiminin kısıtlı olmasının ana nedeni ise maliyetlerin fazla olması olarak görülüyor.

Bu sebeple çoğu çiçekçiler orkideleri yurt dışından ithal ediyor. Dolar ve Euro kurunun artmış olması, yurt dışından gelen ürünlerin fiyatının pahalı olmasına neden oluyor.