Türkiye genelinde olduğu gibi Erzincan’da da kütüphane haftası dolayısı ile kitap okuma etkinliği düzenlendi. Açık havada  kitap okuma etkinliğine çok sayıda öğrenci katıldı.

Erzincan'da polisler öğrencilerle birlikte eğlendiler Erzincan'da polisler öğrencilerle birlikte eğlendiler

1964 yılından buya 60’ıncısı kutlanan Kütüphane Haftası kutlamaları çerçevesinde 81 ilde eş zamanlı düzenlenen kitap okuma etkinliği Erzincan’da da açık havada gerçekleştirildi.

Saat kulesi arkasındaki alanda İl Kültür ve Turizm müdürlüğü tarafından organize edilen etkinliğe çok sayıda öğrenci katıldı.

kitapları ile okuma etkinliğine gelen öğrenciler bir süre kitap okudular. Öğrenciler etkinlikte duygu ve düşüncelerini şu şekilde dile getirdiler: “kitap okumak çok güzeldir. Ben kitap okurken hayallere dalıyorum. Kendimizi geliştirmek amacıyla kitap okumak zorundayız. Bu etkinlikte çok güzel oldu” ifadeleri kullandılar.

 Erzincan İl Kültür ve Turizm Müdürü Oğuzhan kılıç yapılan etkinlik hakkında bilgiler verdi.

Kitap Okuma Etkinliği2

Kılıç: “1964’ten beri her yıl mart ayının son haftasında kutlanan kütüphane haftasının bu yıl 60. yılını kutlamaktayız.

Hafta başında, tiyatro gösterisi, kitap sergisi, kütüphane tanıtım faaliyetleriyle açılışını yaptığımız Kütüphane Haftamız, bugün burada 81 ilimizde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen, “kitabını al sen de gel”  kitap okuma etkinliğiyle devam etmektedir.

Tüm bu etkinlikler ve kutlama programlarımızla kütüphanelerimizde bulunan kullanıcı sayımızı artırmayı ve kitap okuma bilincini daha da geliştirmeyi hedefliyoruz. İlk emri oku ile başlayan bir dinin mensupları olarak okumak bizlerin zaten temel vazifelerindendir. Okudukça daha çok gelişecek ve geliştikçe daha çok üreten bir toplum olacağız. Bu bağlamda kütüphanelerimiz; milli kültür mirasımızı yaşatarak, gelecek nesillere aktarmak suretiyle sorunlarını bilgi ile çözebilen mutlu, başarılı, çağdaş bir bilgi toplumu oluşturarak, bölgenin kültürel, sosyal ve teknik kalkınmasına yardımcı olmayı kendisine amaç edinmiştir. Özellikle çocuklarımızın erken yaşta okuma alışkanlığı kazanmaları ve kütüphane kullanıcısı olmaları hem kişisel gelişimleri için hem de toplumumuzun gelişimi için çok değerlidir. Çocuklarımızı teknoloji bağımlılığından korumanın yolu da kütüphanelerimizden geçmektedir. Dolayısıyla ben yetişkinlerimizden çocuklarımıza kadar tüm halkımız kütüphanelerimizi aktif olarak kullanmaya davet ediyor, okuyucularımızın, üyelerimizin ve kütüphane çalışanlarımızın haftasını kutluyorum. Programımıza ilginizden ve katılımlarınızdan dolayı sizlere de teşekkür ediyorum.” Dedi.