Erzincan'da Kasım ayı içerisinde yapılan operasyonlarda aranan 115 kişi yakalandı.

Tosçelik fabrikasında yangın meydana geldi Tosçelik fabrikasında yangın meydana geldi

Erzincan İl Jandarma Komutanlığı Kasım ayı süresi içinde yapılan çalışmaları kamuoyu ile paylaştı. Yapılan çalışmalarda ekipler, çeşitli suç aletleri ele geçirdi. Hakkında arama kararı olan 115 kişi yakalanırken, yurda yasa dışı yollarla girdiği tespit belirlenen 47 kaçak göçmen ise yapılan işlemlerin sonrası sınır dışı edildi. Erzincan İl Jandarma Komutanlığı tarafından, 2023 yılı Kasım ayında uygulanan asayiş, göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti, trafik, siber, kaçakçılık ve terör faaliyetleri dahilinde; 71 asayiş, 63 takibi gereken, , 14 kabahat ,5 kaçakçılık, 7 göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti, 5 siber ve 2 terör olayı olmak üzere meydana gelen 167 olayın 165’i, yüzde 99’u aydınlatıldı.

Düzenlenen asayiş faaliyeti ve uygulamalarında; 338 bin 829 şahıs ile 13 bin 710 aracın sorgulamasında 115 aranan şahıs yakalandı. Kaybolan ve aranan 8 kişi de bulunurken, asayiş faaliyetleri kapsamında 2 av tüfeği ve 2 kesici/delici suç aleti de ele geçirildi.

Kasım ayı içerisinde 2 PKK/KCK Silahlı Terör Örgütüne yönelik operasyonel faaliyet gerçekleştirildi. Yapılan operaayonlarda2 şüpheli hakkında yasal işlemler yapıldı.

Ay içersinde yapılan trafik uygulamalarında ise 15 bin 106 araç denetildi. 41 bin şahsın sorgulaması yapılırken, 241 araç ve şahıs hakkında toplam 301 bin 115 TL para cezası uygulandı. Uygulamalar kapsamında, 1 aranan araç, 2 aranan şahıs yakalandı. Alkollü araç kullanan 3 sürücünün sürücü belgesi geri alınarak, 48 araç trafikten men edildi.

Yapılan, Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti faaliyet ve uygulamalarında, 3 göçmen kaçakçılığı ve 4 yasadışı bulunma durumlarına müdahale edildi. Uygulamalarda 7 organizatör hakkında adli işlem yapılırken, 1 organizatör tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bu olaylarda toplam 47 düzensiz göçmen yakalanarak sınır dışı edildi.

Siber faaliyetlerinde ise; 630 adet sosyal medya hesabı üzerinde yapılan incelemelerde 28 adet suç tespit edilen hesap/şahıs hakkında işlem yapıldı. 8 adet müstehcen içerikli ve 461 adet yasadışı bahis içerikli paylaşımların bulunduğu toplam 469 internet sitesinin erişim engeli sağlandı.

Uyuşturucu, kaçakçılık ve organize suçlara yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda, 5 şüpheli gözaltına alınırken, mahkeme kararınca şüpheliler tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Aynı operasyonda, 42 gram kenevir tohumu ele geçirildi.

Son olarak, kaçakçılık olaylarının önüne geçilmesi amacıyla yapılan diğer faaliyetlerde ise, 450 paket bandrolsüz sigara ve 1 adet el detektörü ele geçirildi.