Erzincan’da bağ budama mevsimi başladı

Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından üzüm bağlarında verimi ve kalitesini artırmak için budama teknikleri uygulama eğitimi veriliyor.

Bağcılığın yoğun yapıldığı Erzincan Üzümlüde ilçe tarım müdürlüğü organizasyonunda Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ziraat mühendisleri tarafından geçtiğimiz günlerde üzüm bağları ile ilgili çeşitli bilgilendirme yapılmıştı.

Erzincan'da ’Işkın’ tezgâhlarda yerini aldı Erzincan'da ’Işkın’ tezgâhlarda yerini aldı

Erzincan Üzüm Bağı Budama 2

Üzümlüye bağlı Karakaya köyünden bir grup çiftçi daha önce aldıkları bilgiler çerçevesinde uygulamalı eğitim almak istedikleri, hususunda Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü resmi internet sosyal medya hesabından şöyle açıklamalarda bulundular:

“Eğitim faaliyetlerimizin geri dönüşü başladı. Geçtiğimiz günlerde Üzümlü' de düzenlenen eğitim faaliyetlerinin ardından, Karakaya köyünden Vahdettin Bulut, Hüseyin Bulut ve Rahmi Bulut telli terbiye sistemleri ve budama teknikleri hakkında uygulamalı eğitim almak istediklerini Müdürlüğümüze ilettiler.”

Ayrıca Bahçe Kültürleri Müdürlüğü verdikleri eğitimler hakkında şu bilgileri paylaştı:

“Bahçeliköy'deki arazimizde Enstitü personelimiz Nalan Nazan Kalkan, Dr. Abdurrahim Bozkurt ve Tevhit Geçim tarafından verilen eğitimde, telli terbiye sistemlerinin kurulumu, budama teknikleri ve üzüm yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gereken hususlar uygulamalı olarak gösterildi.

Erzincan Üzüm Bağı Budama 3

Eğitimden memnun kalan çiftçiler, telli terbiye sistemlerinin üzüm verimini ve kalitesini artırdığını ve budama tekniklerini doğru şekilde uygulayarak daha sağlıklı ürünler elde edebileceklerini ifade ettiler.” Diye açıklamalarda bulundular.

Ayrıca daha önceki haberimizde şu detaylara yer verilmişti:

Ziraat Mühendisleri, çiftçilere profesyonel bağcılık, verimliliği artırmak, hastalıkların erken teşhis edilmesi ve mücadelesi ile ayrıca sürdürülebilir tarım uygulamalarını benimsemek gibi konularda detay bilgiler verildi.

Erzincan Üzüm Bağı Budama

Ayrıca Profesyonel üzüm yetiştiriciliği ve bağcılıkta modern uygulama olan telli terbiye sistemleri, fidan dikimi, budama teknikleri, hastalıkların önlenmesi ve doğal kaynakların korunması gibi konulara yer verildi.

Enstitümüz, bu tür eğitim programları düzenlemeye devam ederek, teknik personellerimizin yaptığı araştırma projelerinden elde ettiği sonuçları çiftçilerimizle paylaşarak, tarım sektöründe kaliteyi artırmayı, çiftçilerin gelirini iyileştirmeyi ve çevresel sürdürülebilirliği desteklemeyi amaçlamaktadır.

Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü tarafından, Bağcılık, meyvecilik ve her türlü bağ ve bahçe eğitim programları düzenlemektedir. Ayrıca teknik personellerin araştırma projeleri, kaliteli ürünlerin üretilmesi, gelir artırıcı iyileştirilmenin paylaşılması ve çevresel sürdürülebilirliği desteklemek konularında çiftçilere sürekli eğitim veriliyor.