KGYS’nin uygulamaya alındığı kavşaklarda trafik polisinin yerini alan kameralar, trafikte hata yapan araçları tespit ediyor. Ancak, şehirdeki bazı sürücüler bu değişikliğin farkında bile değilken, dikkatli sürücüler ise kurallara riayet ederek trafik güvenliğine katkıda bulunuyor.

KGYS ile ilgili görüşlerini dile getiren sürücülerden biri, Sistemin trafik güvenliği açısından olumlu bir adım olduğunu vurgulayarak, "Burada çok kaza oluyordu. Bu sistemle yaşanan kazaların önüne geçileceğini ümit ediyoruz. Kurallara dikkat etmek gerekir" şeklinde konuştu. Erzincan Trafik Tescil Şube Müdürlüğü tarafından alınan bilgiye göre KGYS’nin kavşaklarda kazaları önlemeye yönelik bir adım olduğunu ve sürücülerin trafik kurallarına uymalarının trafik güvenliği açısından büyük önem taşıdığını belirtildi.

HABER FOTO-2

"HER ZAMAN KURALLARA UYMAK ZORUNDAYIZ"

Trafik Tescil Şube Müdürlüğü, sürücülerin kurallara her zaman uymak zorunda olduğunu vurguladı.  “Her zaman cezai işlem uygulanabilir, her zaman kurallara uymak zorundayız. Burada trafik polisi yok diye bu ihlali yapmalarına izin vermiyoruz.”

Trafik Tescil Şube Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, "Erzincan'da KGYS, Adliye kavşağı, trafik şube önündeki kavşak, mini halin bulunduğu kavşak, hastane kavşağı, TEDAŞ kavşağı ve eski MİT kavşağı gibi önemli noktalarda aktif olarak kullanılıyor. Bu alanlara levhalarla işlem yaparak, KGYS ile trafik denetleme yapılmaktadır diyoruz. Bu sistem üzerinden vatandaşların ihlalleri olduğu takdirde cezai işlemleri uyguluyoruz. KGYS sistemiyle takip ettiğimiz birçok şey var: kaza, trafik ihlali, çeşitli suçlardan şahısların aranması vb. gibi konularda takibini sağlıyoruz. Karayolları Trafik Kanunlarının 116. Maddesi'ne ve 16. Maddesi'ne istinaden araç sahiplerine cezai işlem uyguluyoruz. Kırmızı ışık ihlali 951 TL, sağa sola dönme kuralları 436 TL, diğer kural ihlalleri de 436 TL ile 951 TL, yaya geçidi uygulaması 1900 TL. Cezai işlem uyguluyoruz. Ayrıca günün çeşitli saatlerinde ihlal yapan birini görürsek ekiplerimize anons geçerek, aracın alınmasını söylüyoruz. Yüzüne karşı tebliğ dediğimiz cezalar da bu şekilde uygulanıyor. Erzincan'da ise en çok karşılaşılan ihlal, ön koltukta sürücü mahallinde çocuk görülmesi." ifadelerine yer verildi. Yetkililer, KGYS ile sürücülere trafik kurallarına uyarak kendi güvenliklerini ve diğer sürücülerin güvenliğini sağlamaları konusunda çağrıda bulunuyorlar.

Erzincan’da trafonun patlaması sonucu 2 personel yaralandı Erzincan’da trafonun patlaması sonucu 2 personel yaralandı

Haber: Seher Özbilir