Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Erzincan Sosyal Bilimler Lisesi tarafından her sene geleneksel hale getirilen festivalin 2’incisi düzenlendi.

Okul bahçesinde gerçekleştirilen festivalde, yaklaşık 45 ülkenin yöresel kıyafetleri ve yemekleri sergilendi, 90’lar konseri ve İslam Dünyası El Sanatları sergisi düzenlendi.

Erzincan’da ‘ Bir Ülkedir S B L’ Festivalinde 45 Ülke.1

Festival açılışında konuşan Erzincan Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Hamza Yılmaz, festival içeriliği hakkında bilgiler verdi. Yılmaz: “Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında bu sene geleneksel hale getirmeyi düşündüğümüz 2’incisini yaptığımız ‘Bir dünyadır SBL’ festivali kapsamında hem bütün ülkelerimizin tanıtımını gerçekleştirmek maksadı ile bir araya geldik.  Bir taraftan da 90’lar konseri gerçekleştirilecek. Yine İslam sanatı el sanatları geleneksel sergimiz olacak. Bunu için toplanmış bulunuyoruz.” Dedi.

Erzincan’da ‘ Bir Ülkedir S B L’ Festivalinde 45 Ülke3

Okullarda son ders zili yarın çalıyor, Yeni dönem ise bir hafta geç açılacak Okullarda son ders zili yarın çalıyor, Yeni dönem ise bir hafta geç açılacak

Açılış sonrası ülke stantları gezildi. Öğrenciler temsil ettikleri ülkelerin kıyafetlerini giyindiler. Giyindikleler kıyafetlere ait o yörenin yemeklerini sergilediler. Her stant başka bir ülkeyi temsil etti ve tanıttı.

Erzincan’da ‘ Bir Ülkedir S B L’ Festivalinde 45 Ülke

Etkinliği organize eden Sosyal Bilimler Lisesi Coğrafya Öğretmeni Ayten Demir ise şu ifadeleri kullandı: “bu sene nasip oldu ikincisini gerçekleştirdiğimiz bir etkinlikle buluştuk beraberiz. Daha önce şehirler olarak düzenlendiğimiz etkinliği bu sene ülkeler çapında düzenledim. Yaklaşık 45 tane ülkemizin gerek yöresel kıyafetleri gerek yöresel yemekleri ile sizleri ağırlıyoruz. Çok emek verdik biz buna neredeyse 1 sene hazırlanıyoruz. Çocukların bütün yemek buluşları kendilerindendir.  Yemekleri kendileri yaptılar. Yine kıyafetlerinde karşılıklı iletişim halinde haberleşerek ortaya çıkarttık. Büyük bir emek var.” Dedi.

Erzincan’da ‘ Bir Ülkedir S B L’ Festivalinde 45 Ülke.2

Festivalde aynı zamanda 90'lara ait türkülerin ve müziklerin konseri verild. Okul öğrencileri tarafından verilen konser büyük beğeni kazandı.

Editör: Haber Merkezi - A