Doğa sporlarında Erzincan’da ve Ergan Dağı’nda önemli faaliyetlerde bulunan EDKİK, Erzincan’da doğa sporlarında, dağcılık ve kayakçılık alanında çok önemli faaliyetlerde bulundu.

Erzincan'da sinyalizasyon sistemlerine bas-geç butonları ekleniyor! Erzincan'da sinyalizasyon sistemlerine bas-geç butonları ekleniyor!

Erzincan Dağcılık ve Kayakçılık İhtisas Spor Kulübü (EDKİK) başkanı ve ayni zamanda dağ kayağı milli takım antrenörü öğretim görevlisi Yılmaz Ünal Erzincan’da 2024 yılı faaliyetleri ile ilgili açıklamalarda bulunarak “50 yıllık tarihinde kulübümüz Türk dağcılığına yaz ve kış eğitimlerini tamamlamış çok sayıda sporcu içinden her koşulda rehberlik yapan aktif yüksek irtifa dağcılığı sporcular yetiştirerek Türk ve Dünya dağlarında bayrağımızı gururla dalgalandırmışlardır.

Erzincan Dağcılık Kayakçılık ErganAFETLERDE ARAMA KURTARMA FAALİYETLERİ

Ayrıca birçok dağ kazaları, deprem, çığ gibi afet durumlarında yetişkin elemanlarımız görev alarak son derece önemli olan insani görevleri yerine getirmişlerdir. Kulübümüz, tüzük ve yönetmenlikler çerçevesinde her şeyden önce bir spor kulübü olmanın bilinci ile dağcılık, kayakçılık, dağ kayağı ve doğa sporlarında ihtisaslaşmayı, Türk gençlerini en iyi şekilde, dağ, kayak, dağ kayağı ve doğa sporları içerisinde fiziksel ve toplumsal yönden eğitim verip ülkesine, milletine yararlı ve sağlıklı birer birey olarak katılmalarını sağlamayı amaç edinmiştir.” dedi.

Ünal, “Erzincan’ın doğa sporları merkezi olma yolunda EDKİK’ in öncülük ettiğini bu anlamda Ergan Dağı’nın uluslararası düzeyde kayak tesisleri yapılabileceği fikrini uzun yılardan beri savunduğunu nitekim şu anda Ergan dağı özlenen günlere kavuştuğu iki uluslararası dağ kayağına ev sahipliği yaptığı 2017 yılında ise ülkemizde ilk defa Dağ Kayağı Dünya Kupası yarışmasına mükemmel bir organizasyonla ev sahipliği yapmıştır.

Erzincan Ergan 2017 Dağ Kayağı ŞDAĞCILIK FESTİVALİ

Uluslararası Esence Yedigöller Dağcılık Festivalini aralıksız olarak 25 yıldır festival haline geldiğini, Kemaliye’de dağcılık federasyonu olarak Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen çok sayıda dağcının eğitim aldığını ve bu durumun kuşkusuz yöre ekonomisine büyük katkı sağladığını dile getirdi.

20 yıldır Dağcılık Federasyonu bir çok kurullarında görev alan  ve ş u anda olimpik branş olan dağ kayağı milli takım antrenörü dağ kayağı teknik  kurulu üyeliği  yapan Ünal görevi sırasında Dağcılık Federasyonu olarak    bugüne kadar devam eden dağ kayağı eğitimleri ve yarışmalarının Ergan Dağı’nda yapılmasını sağladı.

ULUSLAR ARASI DAĞ KAYAĞI YARIŞMALARI

2013 yılı içerisinde Türkiye’de ilk defa Uluslar arası düzeyde yapılan “Ergan Uluslararası Dağ Kayağı Yarışması” nın özellikle Erzincan’da yapılmasını sağlayan EDKİK bu önemli organizasyonu üslenip başarılı bir şekilde sonuçlandırdı. Nitekim 2017 yılında dağcılık federasyonu olarak ülkemizde ilk defa Ergan Dağı’nda Dağ Kayağı Dünya kupası yarışmasına ev sahipliği yaparak taçlandırılmıştır.” dedi

ÜNAL “ERZİNCAN’DA 2024 YILI İÇERİSİNDE YAPILACAK OLAN ÖNEMLİ FAALİYETLERİ AÇIKLADI.

·         1-3 Mart Dağ kayağı Türkiye şampiyonası

·         13-14 mart Okullar Dağ kayağı Türkiye şampiyonası,

·         6-10 mart TDF dağ kayağı temel eğitimi,

·         20-24 mart Dağ kayağı ileri seviye eğitimi.

·         30 mart -2 nisan Dağ kayağı Munzur maratonu,

·         27 mayıs-2 haziran TDF yaz dağcılık eğitimi ,

·         26-28 temmuz “26.Uluslararsı Esence Yedigöller Dağcılık Şenliği”