Kabızlık problemine muhteşem öneriler.. Kabızlık problemine muhteşem öneriler..

Erzincan’da İtal edilen hayvanlar pazarı olumsuz etkiliyor

Erzincan’da her Perşembe günü açılan canlı hayvan pazarında yoğunluk olmasına rağmen satışın yok denilecek kadar az olması üreticilerin mağdur olmasına neden oldu. Hem Erzincan tüccarı hem de il dışından gelen tüccarlar alım ve satış oranından müzdarip olduğunu belirtiler.

HAYVANCILIKTA 3 DERTLİ KONU

Hayvan pazarına gelen üreticiler hayvancılığın gün geçtikçe bittiğini ifade ederken, hayvancılığın artması için gübre, yem ve mazotun düşmesi ya da devlet tarafından desteklenmesi konusunda taleplerini dile getirdiler. Pazarda hayvanlarını satan üreticiler genel olarak şu ifadelerde bulundular: “Para kazanamıyoruz. İtal geliyor oluşu bizi etkiledi. Bir ya da iki ay önce piyasalar iyiydi. Şu an da piyasa çok durgun, yemler yüksek. Kesim olmadığı için beklemek zorundayız. Meydanda hareketlilik yok. Maliyetlerin çok yüksek olması sebebiyle satışlar yok denecek kadar az.Yem olmuş 4500, 500 tl. Destekleme almıyoruz şu anda. Süt desteği alamıyoruz. Çünkü süt para etmiyor. Et fiyatları durgun, inek 210 TL,Tosun 240 TL’ye kesiliyor. Devlet bize yardım etsin.  Dışarıda üretici gelmiyor. İtal geldiği için üreticide dışarıdan gelmiyor ve satış olmuyor.” Dedi.

Hayvan pazarına il dışından gelen bir tüccar ise devletin mazot, yem ve gübreyi fiyatlarının düşürmesi istedi. Tüccar; “her sene 70, 80 malımız vardı bu sene 25 zor var. Bize destek vermesinler mazotu, yemi, gübreyi düşürsünler yeter.” Dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ