Erzincan’da 1 daire 3 dükkân belediyeden satışta Erzincan’da 1 daire 3 dükkân belediyeden satışta

Erzincan hayvan pazarında küçükbaş kurbanlıkların fiyatları hangi aralıkta satılıyor? kurban olacak hayvanı hangi özelliklerine bakılmalı?

İslam dininde bayramlar paylaşım olduğu ve küskünlüklerin giderildiği en değerli günlerdir. Bu bayramlardan bir tanesi de Kurban bayramıdır. 16 Haziran KurbaErzincan hayvan pazarında küçükbaş kurbanlıkların fiyatları hangi aralıkta satılıyor? kurban olacak hayvanı hangi özelliklerine bakılmalı?n bayramına sayılı günler kala gerek Erzincan hayvan pazarında gerekse hayvancılık yapan hayvan satıcıların hayırlarında hareketlilik kısmen de olsa başladı.

Ekonomik sıkıntıları olan kurban bayramını boş geçirmek istemeyen vatandaşlar, hisseden ziyade küçükbaş kurbanlıklara yönelmiş durumda.

Küçükbaş kurbanlık satan satıcılar şu ifadeleri kullandılar.

-      Küçükbaş kurbanlılarda 10 lira, 12 lira, 15 lira, 9 lira değişiyor kilosuna ve yaşına göre. Şuanda alıcı yok. Pek nadir. Daha çok büyükbaşa yönelmiş durumda insanlar.

-      Hareketlik başladı. tane 10 bin TL. 60 kilo falan gelir. Et 30 kilo kadar gelir. 10 liraya veriyoruz, 9 liraya veriyoruz. Büyüklüğüne göre değişiyor. 8 bin TL’ye de var. Vatandaşın talebi az. Daha tam hareketlilik başlamadı. Alıp satıcıların arasında dönüyor şuanda.

 KÜÇÜKBAŞ KURBANLIK OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ?

Kurban bayramında kurbanlıklarını küçükbaş hayvandan yöne tercih eden vatandaşlar hayvanın kurbanlık değerinde olup olmadığını nasıl anlar sorusuna satıcılar şu şekilde cevap verdiler.

-      Kurban sağlam olacak sakat olmayacak. Sakat ve hasta havyam olmayacak. Zaten hayvan kendini belli ediyor. Dişilerde kısır olmasına dikkat edilmeli. Hamile ve dişi hayvan kesmemelerini tavsiye ederiz. Toklu hayvan koç görmemiş hayvanlar garantilidir.