Türkiye Yazarlar Birliği Erzincan Şubesinde, Prof. Dr. Mahmut Abdullah Arslan “Çağdaş Türk Şiirinde Kudüs” konulu söyleşi yaptı.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Abdullah Arslan, Türkiye Yazarlar Birliği Erzincan Şubesinin bu haftaki konuğu oldu. Yazarlar Birliği Kültür evindeki programda Prof. Dr. Mahmut Abdullah Arslan “ Çağdaş Türk Şiirinde Kudüs” konulu bir söyleşi yaptı.

Prof Dr Mahmut Abdullah Arslan (1)

Prof. Dr. Mahmut Abdullah Arslan programda şöyle konuştu: “ Kudüs şehri ayetlerle ve Hz. Peygamberin hadisleriyle kutsal olduğu belirlenmiş bir şehirdir. Alemlerin Rabbi Yüce Allah İsra Suresi’nin 1. Ayetinde, “Bir gece kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (Muhammed) kulunu Mescid-i Haram’dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya götüren Allah noksan sıfatlardan münezzehtir; O, gerçekten işitendir, görendir.” Buyurmuştur. Ayette geçen “Mescid-i Aksa ve çevresi” müfessirlerin de ittifak ettiği gibi ‘Kudüs ve diğer Filistin Toprakları’ dır” dedi

Prof. Dr. Mahmut Abdullah Arslan, Kudüs ve Filistin ile ilgili Çağdaş Türk Edebiyatında bir çok eserlerin olduğunu ve konuşmasına Arif Ay’ın şiiriyle devam etti. “Ben Kudüs Şehr-i Kadim, uzun bir kışa erdim Kubbet-üs Sahra’yla göğü çınlatır ahım, kanla doldu mahzenlerim Yahya’nın kanı, İsa’nın kanı”  diyerek geçmiş ile günümüz Kudüs’ün Yahudilerin peygamberleri katlettiği bir mekan olarak anıldığını ifade etti. Prof. Dr. Mahmut Abdullah Arslan konuşmasına şöyle devam etti: “Çağlar boyu tevhidin ana yurdu, semaya açılan kapı Kudüs! Hz. Musa’nın varamadığı menzil, Hz. Davut’un taht merkezi, Hz Süleyman’ın cümle mahlûkata hâkim kılındığı, Hz. Zekeriya’nın çile doldurduğu, Hz. Meryem’in avaz avaz sustuğu, Hz. Yahya’nın mahzun kaldığı, Hz. İsa’nın ihanete uğradığı, Hz. Muhammed’in miraca çıktığı Kudüs! Hz. Ömer’in adaletinin sembolü, şarkın ne sevgili sultanı Selahaddin’in rüyası, Yavuz’un duası, Kanuni’nin hayratı, Selim’in infakı, Ulu Hakan’ın çini ile işlenmiş Kur’an aşkı. Kudüs ki Hürrem Sultan’ın asıları aşan şefkat eli, şimdilerde ise insanlığın utancı, müminin sınav kağıdı, ümmetin dinmeyen gözyaşı, Allah’ın elçilerinin emaneti Kudüs!” diye ifade etti.

Konuşmada duygusal anların yaşandığı ve Prof. Dr.Mahmut Abdullah Arslan gözyaşlarına hakim olamadı. Gözyaşları arasında çağdaş şairlerin şiirlerinden örnekler verdi.

Prof. Dr. Mahmut Abdullah Arslan, yeryüzündeki en kutsal mekânlar olan Mescidi Haram ve Mescidi Aksa’nın Kudüs’te birleştiğini ifade ederek :“Hz Peygamber de İsra- Miraç ile Mescid-i Haram ve Mescid-i Aksa'yı birleştirmiştir. İskân, nekbe, nekse ve ilhak meseleleri üzerine şunlar söylenebilir kısaca: Osmanlı döneminde Kudüs'teki bu sulh- sükûn ve birlikte yaşama bilinci, 1900'lerin başlarında özellikle de İsrail Devleti’nin yolunu açan 1917'deki Balfour Deklarasyonu ile bozulmuştur. Öncesinde de olmakla birlikte bu deklarasyonun ilanından İsrail Devleti’nin 1948'de kurulmasına ve nekbe dönemine kadar pek çok ülkedeki Yahudiler bu bölgeye göç ettirilmiştir. Böylece Yahudilerin iskân politikaları devreye sokulmuş ve Filistin- Kudüs adım adım işgal edilerek bugünkü hazin duruma gelinmiştir” dedi.

Programın devamında Kudüs ile ilgili şiirlere yer verem Prof. Dr. Mahmut Abdullah Arslan Necip Fazıl’ın  ‘Yıkılasın İsrail’ şiirini okudu:

Koca bir devleti yıktılar

Türlü oyun ile savaş ile

Ve sonra bir devlet kurdular

Kan ile zulüm ile..

Erzincan’da 1 yılda 394 çift boşandı Erzincan’da 1 yılda 394 çift boşandı

Ecdadımın gölgesinde

Kendinizi gizlediniz

Ne kadar kanı bozuk

Ne kadar da zalimmişsiniz

Yıkılasın İsrail

Enkazını göreyim

Sana ülke diyenin

Yüzüne tüküreyim!

Kadın, çocuk, genç, yaşlı demeden

Kurşunlar yağdırır can alır düşünmeden

Elbet senin de bir sonun olacak eminim

Göreceğiz İnşallah Azrail’e

Can vermeden...

Yıkılasın İsrail

Enkazını göreyim

Sana ülke diyenin

Yüzüne tüküreyim!

 Bunca zulüm yanınıza kâr

kalır mı sanırsınız?

Ey Firavun'un çocukları

kendinizi ne sanırsınız?

Bu Ümmetin çocukları

elbet uyanacak bir gün

İşte o zaman kaçacak yer ararsınız

Yıkılasın Ey İsrail

Enkazını göreyim

Sana ülke diyenin

Yüzüne Tüküreyim!

 Birçok yazar ve akademisyenin katıldığı programın sonunda, Yazarlar Birliği Şube Başkanı Halil İbrahim Özdemir teşekkür belgesi ve tablo verilmesini, Prof. Dr. Mahmut Abdullah Arslan’a teşekkür belgesini Eğitimci yazar Kürşat Omay ve tablo hediyeyi yazar Serpil Baygın takdim etti

Prof Dr Abdullah Arslan Kudüs 3

Prof Dr Abdullah Arslan Kudüs 4