Erzincan’da her Perşembe günü kurulan hayvan pazarında kurbanlıklar görücüye çıktı. Kurban bayramına hazırlık yapmak isteyen vatandaşlar, hayvan pazarının yolunu tuttu.  

Erzincan  Çadırkaya Belediye Başkanı Sait Durgun kalp krizi geçirdi! Erzincan Çadırkaya Belediye Başkanı Sait Durgun kalp krizi geçirdi!

Pazarda hareketlilik kısmen gözlenirken, üreticilerin satış olmadığından her şeyin pahalı olmasından yakındılar. Üreticiler kurbanlık almak isteyenlere tavsiyelerde bulundular.

Üretici:  “Bu haftadan dolayı biraz et fiyatlarından dolayı biraz alışveriş hareketlendi. Biraz talep var Bu aralar. Fiyatlar şu anda 350 lira tosun, inek 330 lira bu bantta gidip geliyor. Bayrama kadar muhtemelen 400 lirayı bulur. 2 haftadır biraz durgunluk vardı ama bu hafta biraz hareketlilik var. Et fiyatlarında da hareketliliğe yansıyor. Kurban kesmek isteyenlere tavsiyem şimdiden alsınlar. Şimdiden alan her zaman kazanır. Pahalıda alsa kazanır çünkü, sürekli kazanıyor.”

Üretici:  “Hareketlilik şuanda durgun da pahalılık en üst düzeyde. Yani üreticiye de bir şey diyemiyoruz tüketiciye de bir şey diyemiyoruz. Kurbanda şu anda et 300-350 liraya çıktı. 400 bin liraya gelecek. Yani biz de şaşırdık. Hani gelen hakkımızda nasıl bir fiyat diyeceğimizi şaşırdık. Baktığımızda pekte bir şey kazanılmıyor. Tabi ki 30-40 bin lira yada asgari ücret alan insanlara da nasıl bir şey sunacağımızı bilmiyoruz. 100 kiloluk hayvan 50,60 bin lira olacak.  Şuanda durgun ama ileride ne olur bilmiyorum. Geçen seneye göre daha düşeceğini düşünüyorum. Kurbanlık kesecek kişilere tavsiyem daha büyük bir hayvana girsinler. 7 kişilik hisse şeklinde kurban kessinler. Büyük hayvan daha avantajlıdır. Hareketlilik yok. Seçimden sonra daha iyi olur dedik ama yok olmadı. Seçimden önce 300 liraya kesiyorduk şimdi ise 345 lira verdim. 2 gün içinde 15 lira koydu.”

Erzincan’da Mal Pazarından Kurbanlıklar Görücüye Çıktı.1

Üretici:  “Piyasa iyi değil. Sürekli et çıkıyor. Hayvan satılmıyor. Eski düzen yok. Köylerde hayvan kalmadı. İthal hayvan getiriyorlar, burada ki piyasayı da bozuyorlar. Sattığımız hayvanları alamıyoruz. Sattığımızda alıp yerine bırakamıyoruz. Hayvancılık bitti. Köylerde hayvan kalmayacak kadar her şeyi bitirdiler. Köylerde genç kalmadı. Herkes ya fabrikaya yada başka işlere yöneldiler. Herhangi bir hareketlik yok. Büyükler bu işe el atmadığı sürece hiçbir şey olmaz. İnek 170 bin lira yem 500tl çiftçi çok mağdur.”