35. Vergi haftası kapsamında il Defterdarlığı tarafından katılım sağlanarak İktisadi İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerine yönelik ‘Kariyer planlaması ve genç girişimcilere sağlanan teşvikler’ konulu konferans düzenlendi.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa İl Defterdarı Kemalettin Çetin, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi İşletme Bölümü Başkanı Suat Yıldırım, İl Defterdarı yardımcısı Yunus Daştan, Vergi Dairesi Müdürü Alaattin Altundağ, Gelir Müdürü Kemal Tat, Erzincan Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Zeki Polat ve öğrenciler katıldı.

Vergi Defterdar Konferans. 3

MİT'ten çocuklara sosyal medya uyarısı! MİT'ten çocuklara sosyal medya uyarısı!

Konferans öncesi konuşan Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi İşletme Bölümü Başkanı Suat Yıldırım, konferansın amacına değindi: “İktisat İdari bilimler fakültesinin etkinliği ile konferans düzenlendi. Etkinliğimizin konusu 35. Vergi haftası nedeni ile genç girişimcilere sağlanan teşvikler ve kariyer planlaması adı altındadır. Bu konferansta ki amacımız öğrencilerimizin derslerde gördükleri konuları pratikte de seminerler ve konferanslarla tamamlamak ve geliştirmek içindir. Asıl önemli olan genç arkadaşlarımıza girişimciliği desteklemek ve onlara maddi manevi ve kurumsal bir takım mekanizmaların olduğunu tanıtmaktır. Bugün burada özellikle vergi müfettişliği, gelir uzmanlığı yardımcılığı ve maliye ile ilgili diğer meslekler konusunda meslek tanıtımlarını yapmak üzere gelmiş bulunuyoruz.

Konferansta İl Defterdarı Kemalettin Çetin, konferansın düzenlenmesinin özellikle öğrencilerin atanma işlemleri ve atama sürecindeki evrakların aksaklıklarının giderilmesi olduğunu ifade etti.

Vergi Defterdar Konferans. 2

Çetin: “Amacımız maliye bakanlığı olarak alt birimleri ve taşra merkez teşkilatını tanıtmak ve bizim bakanlıkta çalışmak isteyen siz değerli gençlerimizi de bu konuda yol göstermek. 2022 yılında 10 kadro tahsis edildi. Ya başvurularda eksiklik oldu veya öğrencilerin KPSS puanları yetersiz kaldı. 10 kişilik kadroya 4 kişi başvurdu. Bu 4 kişiden ancak 2 kişiyi başlatabildik.  Bu konuda sorunlar nerede öğrencilerimiz mi duymuyor sınav duyurularını veya puanları mı eksik kalıyor. Bu noktada bir çıkış konumuz da bu oldu. 2023 yılında da yine 5 kişilik bir kadro açıldı. Ortada da sadece 3 tane öğrencimiz başvurdu. Atama süreçleri devam ediyor.”

‘Kariyer planlaması ve genç girişimcilere sağlanan teşvikler’ konulu konferansı İl Defterdarı Kemalettin Çetin, İl Defterdarı yardımcısı Yunus Daştan, Vergi Dairesi Müdürü Alaattin Altundağ, Gelir Müdürü Kemal Tat tarafından verildi.