Paranızı hangi alanda değerlendirirseniz daha karlı olursunuz. Gayrimenkul alarak mı? Faize yatırarak mı? Gayrimenkul uzmanı Burak Yıldız, 1 yıllık gayrimenkul geliri ile faiz gelirini karşılaştırdı?

Yıldız: “3 milyon TL yi yıllık faize yatırdığımız takdirde yüzde 40-45 faiz oranıyla yıllık getirisi bize 1 milyon 400 bin TL oluyor. 1 milyon 400 bin TL ile anaparamızı topladığımızda yıllık toplam paramız 4 milyon 400 bin TL ye tekabül ediyor.

İkinci EYT dalgası geliyor! İkinci EYT dalgası geliyor!

Peki bu parayla bir gayrimenkul aldığımızı varsayalım. 3 milyon liraya aldığımız bir gayrimenkulün aylık ortalama kira getirisi 16 bin TL aylık 16 bin TL kira getirisi yıllık 192 bin TL ye tekabül ediyor. Buda 1 milyon 400 bin TL faiz getirisi karşısında mantıksızmış gibi gözüküyor. Fakat yüzde 65 enflasyonun olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Gayrimenkulümüzün 1 yıl sonraki yüzde 65’lik enflasyonla değer artışı 4 milyon 950 bin TL ye tekabül ediyor. Bu fiyatla kira getirisi olan 192 bin TL’yi topladığımızda güncel paramız 5 milyon 142 bin TL ye tekabül ediyor.  Bu nedenle diyoruz ki gayrimenkul sizi her zaman yukarı taşır.” Dedi.

Editör: Haber Merkezi - A