Rektör Levent’ten akademisyenlere ziyaret Rektör Levent’ten akademisyenlere ziyaret

Erzincan’da  2024’te 600 dekar sera varlığı bin 200 dönüme çıkartmak için istenilen hedef üzerine çalışmalar devam ediyor.
 Erzincan’da seracılık sektöründe jeotermal ısıtmalı topraksız seralarda üretim üzerine çalışmalar yapılıyor. Erzincan’da ekonomi ve sosyal gidişatında en önemli sektörün başında olan tarım, ekonomimize de  önemli katkılar sağlıyor. Tarım sektörünün ilerlemesiyle birlikte, bu sektörün enerji ihtiyacı artmakta ve enerji çeşitliliği önem kazanmaktadır.
Devlet desteğiyle 120 bin metrekare alanda jeotermal kaynaklı sebze üretimi üretilmesi için yoğun çalışmalar sürüyor. Önümüzdeki haftalarda fideler dikilerek topraksız üretime geçilmiş olunacak.
Jeotermal seranın nasıl bir avantajı var?
Seracılık sektöründe jeotermal ısıtmalı topraksız seralarda  şöyle bir avantaj olacak; Jeotermal sera da tamamen yılın 11 ayında domates üretecek. Jeotermal enerjinin tarımsal üretim alanlarında kullanılması, bitkinin ihtiyaç duyduğu  sıcaklığı sağlamasının yanında kesintiye uğramadan yılın her döneminde üretim yapılabilmesine olanak sağlanıyor. Jeotermal ısıtmalı seralar düzenli ve sabit sıcaklık olduğu için verim de doğrudan etkilenmektedir.