Kurban Bayramı'na son 2 gün kala Erzincan hayvan pazarında son durum nedir? Kurbanda fiyatlar ne aşamada.   Erzincan’da son 15 yılın en kötü pazarının olduğunu ifade edene çiftçiler, ithal edilen kurbanlıkların çiftçileri zor soktuğunu vurguladılar. Hayvan pazarının en yoğun olduğu günlerde aksine alım satımın en düşük olduğu dönemi yaşıyor.

Hayan satıcılar Pazar ile ilgili şu ifadeler kullandılar.

Erzincan’da 170 yıllık kilise keşfedilmeyi bekliyor Erzincan’da 170 yıllık kilise keşfedilmeyi bekliyor

-          Pazarda durumlar iyi değil. Eski dönemlere baktığımız zaman hayvanlar daha satılmıyor. Alıcı da satıcı da memnun değil. Kurban öncesine kurban geldiği halde 400 liradan 315 liraya kadar çektiler et fiyatlarını. Şimdi alanda satanda memnun değil. Çiftçiyi her zaman her yerde mağdur ediyorlar. Adam beslemiş emek vermiş, nakliyesi,  yem parasıdır getiriyor hayvanını burada satmaya. Kesimde 380 400 lira gibi kestirilen fiyatta ki hayvanların pazara getirdiği zaman et fiyatını düşürdüğü zaman 130 bin liralık hayvana geliyor orada ki fiyatları görünce 100 bin lira gibi rakam veriyor. Bu durumda çiftçi mağdur oluyor. Et zenginin eline geçmiş. İthal hayvan girdiğinde çiftçi mağdur oluyor. Et düştüğünde aksine yeme zam geliyor. Kurban pazarında hiç iyi değil satışlar. Hayvancılık bitti diyecek kadar kötü.

-          Pazar umduğumuz gibi değil. Bayram öncesi eti aşağıya çekmeleri çiftçilerin kurbanlık hayvan satışında zora soktu, engelledi. Zayıf hayvanda alım pahalı ette hayvan fiyat düşük. Kurbanda sattığımız hayvanların yerine o paraya hayvan alabilir miyiz? Son 15 yılda belki daha fazla ilk defa Pazar gördüğünüz gibi. Bu pazarda kurbanlıkların biteceğini zannetmiyorum. Bu sene kurbanlıklar kalır.   

Editör: Haber Merkezi - A