Erzincan'da olası bir depremin gerçekleşmesi durumunda, kentteki toplanma alanlarının ve erişim yollarının belirlenmesi, vatandaşlar tarafından merak edilen bir konu haline geldi.

Edinilen bilgiye göre, Erzincan’da 25 tane toplanma alanı bulunuyor. Bu alanlar Erzincan Belediyesi'nin imar planı sınırları içersinde olan park alanları olarak belirlendi.

TOPLANMA ALANLARI NASIL BELİRLENİYOR?

Erzincan polisinden şehit aile yakınlarına ziyaret Erzincan polisinden şehit aile yakınlarına ziyaret

Her açık ya da boş alan, toplanma alanı olmaya uygun nitelik taşımıyor. Toplanma alanları belirlenirken çeşitli kriterler bir arada değerlendiriliyor. Her bir kriterin önemi ağırlıklı olarak hesap ediliyor ve kriterleri karşılama durumuna göre o yerin toplanma alanı olup olamayacağı tespit ediliyor. Afet ve acil durum toplanma alanı tespit kriterlerini, bölgedeki nüfus yoğunluğu, alanın ulaşılma ve tahliye edilme kolaylığı, alanın mümkün olduğunca engellilerin ve yaşlıların ulaşımına uygun olması, ikincil tehlikelerden uzaklığı, mümkün olduğunca engebesiz düz arazilerde yer alması, konut alanlarına yakın ancak yapısal ve yapısal olmayan unsurlardan etkilenmiyor olması, elektrik, su, tuvalet gibi temel ihtiyaçlar ve benzeri unsurların karşılanabileceği yapılara yakın olması oluşturuyor. Bu kriterleri ağırlıklı hesaplamaya uygun olarak karşılayan yerler, toplanma alanı olarak tespit ediliyor.

Erzincan Toplanma Alanı

TOPLANMA ALANINI NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Erzincan İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinde yer alan bilgiler doğrultusunda toplanma alanına erişim şu şekilde sıralandı:

“E-Devlet ‘e T.C. kimlik numaranızı giriniz, 
Ardından AFAD’ın sunduğu hizmetlerden Afet ve Acil Durum Toplanma Alanlarını seçin, 
İkamet ettiğiniz adrese en yakın toplanma alanını belirleyin, 
Harita özelliğinden alanın yerini öğrenin, 
Alanın adres ve koordinat bilgilerini kaydedin, 
Afet ve Acil Durum Planınıza bu alanı ekleyin, 
Alanı önceden görün ve alana gidiş için alternatif rotalar belirleyin, Aile bireyleri ile bu alanı paylaşın, alan bilgisi adres olarak paylaşılabileceği gibi alanda bulunan tabela üzerindeki karekodokutularak da paylaşılabilir. 
Afet ve acil durumlarda paylaştığınız alanda buluşmayı kararlaştırın, 
Alana giderken Afet ve Acil Durum Çantanızı alın, 
Çantanızda bulunan pilli radyoyu çalıştırın, 
Geçici barınma merkezleri oluşturulana kadar bu alanda bulunun.”

Editör: Seher Özbilir