Erzincan 3’ncü Ordu Komutanlığı personeline eğitim verildi Erzincan 3’ncü Ordu Komutanlığı personeline eğitim verildi

Erzincan’da mevsim değişikliği sebebiyle alışıla gelmiş meyve fidanları ve süs bitkilerinde değişiklik gözlendi. Trabzon hurması ve Zeytin ağaçlarına ilgi arttı.

Erzincan’da süs bitkileri ve fidan satışı yapan Erzincan Peyzaj Hasan Akdağ, vatandaşların Trabzon hurmasına yoğun ilgi gösterdiğini ifade etti.

Akdağ mesleğe dair şu ifadeleri kullandı: “Erzincan talebi yüksek şuanda. Neden yüksek. Yeni yapılanmalar var. İnsanların biraz daha müstakil evler, villa tarzı evler olduğu için bunlara önem verdikleri için bu depremlerden Covid’ten  dolayı onların peyzaj uygulamaları hakkında insanlar çok büyük talep altında.

Bitti konusunda Erzincan meyveciliğe çok yatkındı. Meyvecilik çok yapan bir şehirdi Doğu Anadolu'da. Meyve ağaçlarımıza talebimiz iyi. Kaliteli ürünler getiriyoruz. Çeşitleri güzel ürünler getiriyoruz.   Süs bitkisi bakımından da insanların Talebi şu son 7-8 yıldır bayağı yükseldi.

Şuan zeytin ağaçları olsun Trabzon hurması olsun insanlar çok talep ediyor. Erzincan’da da oluyor artık. İklim değişikliklerinden dolayı. İşlerimiz iyi. Trabzon hurmasına talep yoğun. Çevre köylerde hepsinde oluyor. Merkezde çok rahat oluyor.  İnsanlar talep ediyor ki bahçe kurmaya başladılar.”

SÜS BİTKİLERİ

Erzincan Fidan Ve Süs Bitkileri 2

“Süs bitkilerinde birçok çeşit oluyor Erzincan’da. Cam türleri, yapraklı ağaçlarımız. Süs ağaçlarımız. İşte ıhlamurmuş, çınarmış, akça ağaçlar hemen hemen her şey oluyor Erzincan’da. Şuan manolya dahi birçok bölgede oluyor Erzincan’da.”

MEYVE FİDANLARI

Erzincan Fidan Ve Süs Bitkileri 3

“Burada ticari olarak Kayısı, Kiraz, şeftali, ceviz tolu dikilenlerden bahsediyorum. Özellikle ceviz çok yoğun talebi var. Şu an bodur vişneye biraz daha yönelmiş durumda insanlar.yani bunlar talepleri her çeşitten oluyor. Ama toplu ekilenlerde erik mesela. Erikte bu aralar talep yükseldi. Biz bütün çeşitleri satıyoruz. Eşit satıyoruz insanlar, herkesin yaptığı tek bir çeşidi yapmamaya çalışıyor. Farklı farklı çeşitte yapıyorlar ki pazarı yakalasınlar. Fiyatları da burada bildirsek iyi olur. Çok değişken fiyatlar var.Aynı ağaçlarda çok formu var ona göre de fiyat değişiyor.”

Erzincan Fidan Ve Süs Bitkileri2