Erzincan’da veteriner kliniğinde hizmet veren Şahin Akşahin, evcil hayvan besleyenlere önemli tavsiyelerde bulundu.

Erzincan’da yaklaşık 8 senedir veteriner kliniğinde hizmet veren Akşahin yapmış olduğu konuşmasında; “ Yaklaşık 8 senedir kendi kliniğimizde çalışıyorum kedi ve köpek üzerine. Erzincan’ın sosyoekonomik yapısına göre büyük baş ve küçük hayvanlarda var. Genel olarak kedi ve köpek ağırlıklı hizmet veriyoruz. Verdiğimiz hizmet genellikle cerrahi ve doğum üzerine.  Nadir de olsa kedi ve köpeklerde sezaryenle karşılaşıyoruz ve ameliyatları oluyor.

“KENE POPÜLÂSYONU ÇOK ARTTI”

Erzincan’da uyuşturucu ticaretinden 3 tutuklama Erzincan’da uyuşturucu ticaretinden 3 tutuklama

Kene popülasyonun oldukça arttığına değinen ve küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarla ilgili açıklamalarda bulunan Akşahin; “Bunun dışında ilaç ve çevre sağlığı satışları da yapıyoruz. Bu mevsimlerde kene popülâsyonu çok arttı. Evcil hayvanlarda ve ekonomik değeri olan küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarda kene, pire ve bit kontrollerini yapıyoruz bu mevsimsel sezonlarda. Kışın Ocak ve Şubat aylarından sonra büyükbaş ve küçükbaş hayvanların doğumları başlar.

“KEDİ POPÜLASYONU KÖPEĞE GÖRE DAHA FAZLA”

Erzincan’da daha çok kedi beslendiğini söyleyen Şahin Akşahin; “Erzincan’da evcil hayvan olarak daha çok kedi yetiştiriliyor. Kedi popülasyonu köpeğe göre daha çok. Çünkü apartman dairesinde yaşayan insanlar küçük ya da büyük köpekleri besleyemiyorlar. Havlıyorlar ve sürekli gezdirilmesi gerekiyor. Kedi biraz daha ev ortamına uygun olduğu için British, Scottish ve İran kedileri daha çok besleniyor. Popülasyon olarak baktığımızda  %60-65 oranında kedi, %35-40 arasında köpek besleyen var.

“İYİ BİR ŞEKİLDE HİZMET VERMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Şuan için belli bir seviyeye ulaştık. Artık kedi köpek sahibi bireyler hayvanlarını çekinmeden rahatlıkla gezdirebiliyorlar ve sağlık anlamında birkaç çalışan arkadaşımızla beraber yetebildiğimizi düşünüyorum. Artık eskisi gibi değil ve herhangi bir problemde danışabilecekleri veteriner hekimleri var. Daha önce Erzincan’da röntgen, ultrason ve kan tahlillerinin yapıldığı hemogram cihazları yoktu fakat şuan var. İyi bir şekilde hizmet vermeye çalışıyoruz.

“RUTİN KONTROLLERİ MUTLAKA YAPTIRIN”

Evcil hayvan besleyenlere sık sık mama ve gıda değişikliği yapılmasını önermediğini ve rutin veteriner kontrollerinin mutlaka yapılması gerektiğini söyleyen Akşahin şu ifadelere yer verdi; “ Sık sık mama ve gıda değişikliği yapılmasını önermiyorum. 2-3 ayda bir rutin veteriner kontrollerinin yapılması gerekiyor. Gözle görülebilen veya görülemeyen durumlar olabiliyor. Aşıların mutlaka yapılması gerekiyor. Bu tür durumların takibinin yapılması halk sağlığı ve bizlerin sağlığı için aynı zaman da can dostlarımız için de çok sağlıklı olur.”

HABER MERKEZİ: Meltem Tekin

Kaynak: Haber Merkezi: Meltem Tekin