Cumhur ittifakının Erzincan'da 10 Şubat 2024 tarihinde düzenlenen ortak aday tanıtım toplantısına Yüksel Çakır katılmadı. 

31 Mart Mahalli İdareler Seçimine sayılı günler kala Erzincan’da siyasi hava gün geçtikçe ısınıyor. Türkiye’de birçok ilde Cumhur ittifakı olarak seçime gidilirken çoğu ilde de her parti kendi adayı ile girdi. Erzincan’da da Cumhur ittifakı adayı mevcut Belediye Başkanı Bekir Aksun olarak belirlendi. Erzincan’da Belediye Başkan aday adaylığı sürecinde hem MHP’den hem de AK Parti’den birden fazla göreve talip çıkmıştı.

AK Parti Erzincan belediye başkan aday adaylığı süresinde 2001-2007 AK Parti Kurucu il Başkanlığı ünvanı olan hem de 2009-2014 Erzincan Belediye Başkanı olan Yüksel Çakır’da bu göreve talip olmuştu.

Bakan Bayraktar: "Bilim insanlarının görüşleri doğrultusunda çalışıyoruz" Bakan Bayraktar: "Bilim insanlarının görüşleri doğrultusunda çalışıyoruz"

Belediye başkanlığı sonrasında siyasi hayatına ara veren 2024 yılı Mahalli İdareler Seçimi için tekrar Erzincanlıların güven oyuna talip olan Çakır, 2024 yerel seçimlerde Partisi tarafından aday gösterilmeyince AK Parti genel merkezine vermiş olduğu istifa dilekçesi ile aday adaylığı başvurusunu geri çekmişti.

Yüksel Çakır, 9 Şubat 2024 tarihinde AK Parti’nin ilçe ve belde belediye başkan aday tanıtım toplantısında ön sıralarda yer almıştı. 10 Şubat tarihinde Cumhur İttifakı tarafından “Birliğin Gücüne Davet” programı düzenlendi. Düzenlenen programda salonda tabiri caizse iğne atsan yere düşmez şeklinde katılım olmuştu.

Düzenlenen programda büyük bir yuvarlak masa yapılarak etrafında hem mevcut hem eski milletvekilleri, MHP ve AK Parti il başkanları, geçmiş dönem belediye başkanları, MHP ve AK Parti il teşkilatlarının yöneticileri yer almıştı.

Oluşturulan masada AK Parti kurucu il başkanı ve 2009-2014 Erzincan Belediye Başkanı olan Yüksel Çakır bulunmaması gözlerden çakmadı. Çakır’ın programa katılmaması akıllara şu soruları getiriyor. Çakır önümüzde ki günlerde Bağımsız olarak belediye başkan adaylığını mı açıklayacak?

  

Haber Güncelleme (10 Şubat 2024 saat 20.40)

Yapılan görüşmeler neticesinde, 10 Şubat 2024 tarihinde Cumhur ittifakın yaptığı "Birliğin Gücüne Davet" programına Yüksel Çakır davet edilmediğidir. Davet edilmediği içinde programa katılmadı. Cumhur ittifakın programından bir gün önce AK Parti ilçe ve belde belediye başkan aday tanıtım programına davet edildiği ve bu davet üzerine programa katıldığı ifade edildi. Diğer bir yandan Çakır, "Birliğin Gücüne Davet" programına davet edilseydi davete katılacağını da söyledi.