Erzincan Ordu Caddesi   İnönü mahallesinde bulunan Vakıfbank'a ait olan ATM arıza nedeniyle   üç gündür vatandaşlara  hizmet veremiyor.

   İşlemlerini yapmak isteyen vatandaşlar arızalı atm karşısında sinirlenip, Vakıfbankın diğer atmlerin de işlemlerini görmek için yola koyuluyor.

Vatandaşlar yetkililerin acilen Atm arızasının giderilmesini talebinde bulundular.

ATM Nedir? Nasıl Kullanılmaktadır?

İnsanların banka hesapları ile ilgili etkileşim biçimlerini kökünden değiştiren ATM’ler, modern bankacılık sisteminin en önemli sembollerinden biridir. Alışveriş merkezleri, havaalanları, şehir meydanları ve sokak köşeleri gibi kamusal alanlara kolayca entegre edilebilen ATM'ler, bankacılık hizmetlerine olan erişimi artırdı ve bankacılık sisteminin üzerindeki iş yükünü önemli ölçüde hafifletti. O halde “ATM nedir?”, “ATM açılımı ne anlama gelir?”, “Ortak ATM üzerinden nasıl para çekilir?” gibi soruların cevaplarına yakından göz atalım.

ATM Nedir? Açılımı Nasıldır?

Otomatik Para Çekme Makinesi (Automated Teller Machine) kelimelerinin kısaltması olan ATM; insan müdahalesine gerek olmadan para çekme, para yatırma, fatura ödeme ve bakiye sorgulama gibi bankacılık işlemlerini gerçekleştirmeye olanak tanıyan elektronik bir makinedir.

Otomatik Banka şubelerinin yanına veya bağımsız alanlara konumlandıran ATM cihazları sayesinde kullanıcılar çoğu bankacılık işlemini şubeye uğramadan pratik bir şekilde tamamlayabilir. Müşterilerin finansal faaliyetlerini gerçekleştirmeleri için erişilebilir bir self-servis terminali olarak hizmet veren ATM’ler üzerinde kart okuyucu, tuş takımı, dokunmatik ekran ve para giriş/çıkış haznesi gibi işlevsel bileşenler bulunur.

Bankamatik olarak da bilinen ATM’ler, geleneksel bankacılık hizmetlerine olan ihtiyacı önemli ölçüde azaltır. Bankamatikler 7/24 faal olduğu için günün her saati ve haftanın her günü banka hesaplarına erişim sağlanabilir. ATM’ler sayesinde banka müşterilerinin ihtiyaç duydukları her yerde ve her zaman işlem yapabilmeleri kolaylaşır.

İngilizce, Fransızca ve Arapça gibi farklı dil destekleri de sunan ATM noktaları, turistler ve dil engeli ile karşılaşan kişiler için çok yönlü bir çözümdür. Ayrıca yeni nesil ATM’ler kulaklık ile kullanıldığında sesli komut mekanizması ve kabartmalı butonlar üzerinden yönlendirme yaparak engelsiz bir kullanım sağlar.

ATM'ler Nasıl Çalışır?

Donanım, yazılım ve iletişim sistemlerinin işlevsel bir kombinasyonu olan ATM’ler, bankacılık işlemlerini üst düzey güvenlik ve kolaylık ile kullanıcılara sunar. Bir banka müşterisi, banka veya kredi kartını ATM'nin kart okuyucusuna taktığında makine gerekli hesap bilgilerine erişim sağlamak için kart üzerinde yer alan manyetik şeridi veya çipi okur. Kart bilgileri algılandıktan sonra kullanıcının ismi ekranda görülür ve 4 haneli kart şifresinin tuşlanması beklenir.

Banka müşterisi, kart şifresi ile giriş yaptıktan sonra güvenli bağlantı kurulur. Bu aşamadan sonra kullanıcı; banka hesaplarına, yatırım hesaplarına, kredilerine ve kredi kartı bilgilerine güvenle ulaşabilir, dilediği finansal işlemi ATM olanakları dahilinde gerçekleştirebilir.

Kullanıcılar para çekme menüsü ile hesaplarındaki mevcut bakiyeyi görüntüleyebilir ve nakit çekme talebinde bulunabilir. Talep edilen tutar günlük para çekim limiti ve hesaptaki bakiye ile uyumlu ise para çekme talebi onaylanır ve bankamatik modülü, belirtilen miktardaki parayı serbest bırakır.

Para yatırma işlemi de benzer bir şekilde gerçekleştirilir. Para yatırma menüsünden giriş yaptıktan sonra karta bağlı vadesiz hesaba, kredi hesabına, KMH veya farklı bir banka hesabına para gönderimi sağlanabilir. Belirtilen tutarı girdikten sonra açılan para alış haznesine paralar sıralı ve düzenli bir şekilde yerleştirilir. ATM tüm banknotları saydıktan sonra para yatırma işlemini onaylar ve yatırılan tutarı hesaba aktarır.

Ak Parti Erzincan İl Başkanlığı Kurban Bayramını kutladı Ak Parti Erzincan İl Başkanlığı Kurban Bayramını kutladı

Editör: Haber Merkezi - AT