Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma hastanesinde 2006 yılında hizmete başlayan organ nakil koordinatörlüğü birimi, hastalara hayat olmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Hastane bünyesinde 2 koordinatör ile hizmet veren organ nakil birimi,  18 yıl içerisinde toplam 3 Bin 817 kişi organ bağışının olduğunu belirtti. Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma hastanesi Organ Nakil Koordinatörü Songül Doğan, Erzincan’daki organ bağış verileri ve sistemi hakkında bilgiler verdi.

Koordinatör Doğan, 2006 yılında gönüllü bağış almaya başlandığı 2008 yılında ise beyin ölümleri tanısı alınmaya başlanarak organ nakilleri yapıldı.

Cumhur ittifakı adayı Bekir Aksun Kavakyolu’nda Cumhur ittifakı adayı Bekir Aksun Kavakyolu’nda

ERZİNCAN’DAN KAÇ KİŞİ HAYAT BULDU

Doğan; 2006 yılında başlayan gönüllü organ bağış sayımız günümüze kadar toplamda 3 Bin 817 kişi olmuştur.  Bu yıllar içerisinde 2008 yılında beyin ölümü tanılarına başlanmıştır. 16 yıl içinde toplam 51 kişiye beyin ölümü tanısı konmuştur. 51 beyin ölümü tanısından 17 hasta yakını organ nakline izin vermiş ve bu donürlerden toplam 71 kişiye nakil edilmiştir. 2023 yılında ise 176 gönüllü organ bağışçımız oldu. 7 beyin ölümü tanısı konuldu. 7 beyin ölümünden sadece 3 donür alınarak 4 kişiye nakil gerçekleştirildi. En fazla 2018 yılında bağış oldu. Toplam 700 kişi bağış yaptı.” Dedi.

ORGAN BAĞIŞI HANGİ ŞARTLARDA SAĞLANIYOR?

Doğan; “yoğun bakımda yatan potansiyel beyin ölümü vakalarına ilgili branş hekimler tarafından yapılan tetkikler sonrasında beyin ölümü tanısı konulur. Bu tanı sonrasında hastanın önce birinci derece akrabalarına ulaşılır ve izin istenir. Hasta hayattayken gönüllü organ bağışında bulunmasına rağmen beyin ölümü gerçekleştikten sonra birinci dereceden akrabalarının izni olmadan organ nakli yapılamaz.” Dedi.   

ORGAN BAĞIŞI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Doğan; “öncelikle organ bağış birimlerine başvuracaklar. Erzincan için araştırma hastanesinde bizler yapıyoruz. Bu birimlere gidecekler ben organ bağışı yapmak istiyorum diyecekler. Burada bir form doldurulacak ve karşılığında bir kart alacaklar. Diyelim ki bu kartı kaybettiler hiçbir önemi yok. Önemli olan burada aileyi bilgilendirmek. 18 yaşını tamamlamış akli dengesi yerinde olan herkes organlarının bir kısmını veya tamamını bağışlayabilir” Dedi.

“ORGAN NAKLİ BİR EKİP İŞİDİR”

Doğan; “ 2006 yılında gönüllü olarak  organ bağış çalışmalarına başladık. 2008 yılında organ nakli koordinatörlüğü eğitimi alarak sadece organ bağışı değil organ nakli çalışmalarını da başladık. Organ bağışı ve organ nakli bir ekip işidir. Bu çalışmaların mutfak kısmı çok emek, bilgi, işin ehli ve gönüllülük esasına dayanıyor. Organ bağışı hayat kurtarır mutlaka yaşarken organ bağışı yapalım