Erzincan Türkiye’nin kültürel zenginlikleriyle ön plana çıkan şehirlerden birisidir.
Erzincan sadece lezzetli yemekleri ve tarihi dokusuyla değil aynı zamanda yetiştirdiği birbirinden değerli ve ünlülerden de adından sıkça söz ettirdi.

Peki Erzincan’da doğan ünlü sanatçılar kimler? Haberin detaylarında…

Bu topraklardan  çıkan ünlü isimler , Erzincan'ın kültürel çeşitliliği ve zengin mirasıyla da öne çıkar.

 Sinema dünyasından müzik sahnesine, spor alanından edebiyat dünyasına kadar birçok alanda yetişen isimlerle dolu bir şehir burası.

Erzincanlı ünlüler kimler? 

Kimi şarkıcı, kimi oyuncu, kimisi ise söz yazarı olan bir çok sanatçının Erzincanlı olduğunu biliyor muydunuz? İşte o sanatçılarımızdan bir kısmı;

Erzincan merkezde 1 adet arsa satışı Erzincan merkezde 1 adet arsa satışı
  • Haluk Bilginer
  • Ezhel
  • Sevcan Orhan
  • Aysel Gürel
  • Bestemsu Özdemir
  • Aşkın Nur Yengi
  • Mustafa Sandal
  • İlyas YalçıntaşŞafak Sezer
  • Oğuzhan Koç
  • 10 Koray Avcı

Türk tiyatro ve sinemasının önde gelen isimlerinden Haluk Bilginer, dünya çapında tanınan bir oyuncu. İzmir doğumlu olmasına rağmen aslen Erzincanlı olan Bilginer, sayısız sinema filmi ve diziyle adını duyurdu. Afife Tiyatro Ödülleri'nde "Histeri," "Cimri," ve "Jeanne d’Arc’ın Öteki Ölümü" müzikalleriyle ödüllendirildi. "Neredesin Firuze" filmiyle Sadri Alışık Ödülleri'nde en iyi oyuncu seçildi ve uluslararası alanda da ses getirdi. "Şahsiyet" dizisindeki performansıyla Uluslararası Emmy Ödülü'nü kazanan Bilginer, ülkede bu ödülü alan ilk oyuncu oldu.

Aysel Gürel: Söz Yazarlığının Efsane İsmi

Aysel Gürel, 07 Şubat 1929'da Denizli'de doğdu ve Türk müzik dünyasında unutulmaz bir iz bıraktı. Şarkı sözü yazarı olarak 20.000'den fazla şarkı yazdı. Renkli kişiliği ve yaratıcılığıyla "deli kadın" olarak anıldı. Kökenleri Erzincan'a dayanmasına rağmen, hayatının büyük bölümünü Trabzon'da geçirdi. Babası savcı, annesi ise doğum ebesiydi.

Ezhel: Ankara'dan Yükselen Rap Yeteneği

Asıl adı Ömer Sercan İpekçioğlu olan Ezhel, Erzincan kökenli bir rap sanatçısı. Müziğe olan ilgisiyle genç yaşta başlayan Ezhel, "Müptezhel" albümüyle dikkatleri üzerine çekti. "Nerdesin" ve "Geceler" gibi hit şarkılarıyla tanındı, rap müzik sahnesinde kendine sağlam bir yer edindi.

Sevcan Orhan: Halk Müziğinin Yetenekli İsmi

İstanbul'da 1982'de doğan Sevcan Orhan, Çayırlı ilçesinin Yeşilyaka (Şebge) köyünden gelir. Küçük yaşlardan itibaren bağlama, solfej ve nota eğitimi aldı. Müzik kariyerine liseler arası Türk halk müziği yarışmasında 3'üncülük kazanarak başladı. Nenni Bebek isimli ilk albümünü 2000 yılında çıkardı ve peşinden bir dizi başarılı albüm izledi.

Bestemsu Özdemir: Çok Yönlü Sanatçı ve Oyuncu

Bestemsu Özdemir, 20 Nisan 1992'de İstanbul'da doğdu. Erzincanlı bir ailenin çocuğu olan Özdemir, genç yaşta anneannesiyle Ankara'ya taşındı. Fransız Lisesi'nde eğitim gördü. Oyunculuk kariyerine Mavi Jeans'in reklam yüzü olarak başladı. Hem sinema hem de dizi dünyasında çeşitli yapımlarda rol aldı ve adını geniş kitlelere duyurdu.

Mustafa Sandal: Müzikte İz Bırakan Sanatçı

Mustafa Sandal, 11 Ocak 1970'te İstanbul'da doğdu ve müzik dünyasında öne çıkan bir sanatçı haline geldi. 90'lı yılların başında yazdığı şarkılarla tanındı ve 1994'te ilk stüdyo albümü Suç Bende ile geniş kitlelere hitap etti. Türkiye genelinde tanınan bir sanatçı haline geldi.

İlyas Yalçıntaş: Yetenekli Şarkıcı ve Besteci

Erzincan'ın yetiştirdiği İlyas Yalçıntaş, X Factor'de seslendirdiği "İncir" adlı şarkıyla tanındı. Müzik kariyerinde çıkardığı single'lar ve albümlerle adından söz ettirdi. İlk albümü Aşk Adam Seçiyor ile başarı elde etti ve daha sonra çıkardığı çalışmalarla müzik dünyasında varlığını sürdürdü.

Şafak Sezer: Komedi Dünyasının Yetenekli İsmi

Ankara doğumlu olan Şafak Sezer, komedi alanında öne çıkan bir isimdir. Oyunculuk kariyerine tiyatro sahnelerinde başladı ve televizyon ile sinema dünyasında da yer aldı. Farklı dizilerde ve filmlerde rol alarak geniş kitlelere ulaştı.

Oğuzhan Koç: Çok Yönlü Sanatçı

Üzümlü doğumlu Oğuzhan Koç, müzik kariyerine 2013'te Ben Hala Rüyada albümüyle başladı. Şarkıcılığının yanı sıra söz yazarlığı da yapmaktadır. Farklı sanatçılarla düetler yaparak adını müzik dünyasında duyurdu.

Koray Avcı: Müziğin Güçlü Seslerinden

Ankara doğumlu Koray Avcı, Yetenek Sizsiniz Türkiye programıyla tanındıktan sonra müzik dünyasında önemli bir yer edindi. "Aşk İle" albümü büyük bir satış başarısı elde etti ve çıkardığı şarkılarla geniş kitlelere hitap etti.

Editör: Haber Merkezi - AT