Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenlemelerle evlerde gürültü kirliliği yapmanın cezası artırıldı. Yeni yönetmelik doğrultusunda evlerde gürültü yapma sonucunda komşuların şikayet etmeleri üzerine kişilere para cezaları uygulanacak. Söz konusu karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girerken, gürültü yapmanın cezası 7 bin 667 lira olacak.

Evde gürültü yapmanın önüne geçmek amacıyla alınan yeni karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kararla beraber evde gürültü yapmanın cezası 7 bin 667 liraya yükseltildi. Söz konusu bu ceza 2023 senesinde 4 bin 831 TL olarak uygulanıyordu. Yeni rakamla beraber cezada 2 bin 836 liralık bir artış yapıldı. Karar'a göre, Kişiler şikayette bulunmak için bakanlığa bağlı Alo 187 numaralı hattı arayabilecek.

Su İçmenin Faydaları Nelerdir? Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Evinizden Ve Paranızdan Olmak Istemiyorsanız Sakın Bunu Yapmayın

EVİNİZDEN OLABİLİRSİNİZ

Komşusunun yaptığı gürültüden şikayetçi olan kişiler ilk olarak komşusuyla iletişime geçip bu problemi çözmeye çalışacak. Lakin bu konuşma da işe yaramazsa diğer çözüm yollarına başvurulabilir. Bu kapsamda ilk olarak apartman yönetimine ya da belediye zabıta asına şikayette bulunarak gürültü yapan komşuya para cezası yazdırılabilir. Bunun yanı sıra sulh hukuk mahkemelerine başvurarak komşunun gürültü yapmasını yasaklatmak da çözüm yollarından biridir.

Tüm bu çözüm yollarına rağmen hala gürültü problemi devam ederse, Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 25. Maddesi uyarınca tüm kat malikleri bir araya gelerek gürültü yapan komşunun evini satın alabilirler.

Editör: Haber Merkezi - SK