Antalya'nın Kepez ilçesinde yaşayan 2 çocuk babası Taner Baysal, bir otelde aşçı olarak çalışırken geçen yılın mart ayında EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) düzenlemesiyle emeklilik için başvuruda bulundu.

Genç iş adamı kazada hayatını kaybetti Genç iş adamı kazada hayatını kaybetti

27 YIL ÖNCESİNDEN BORCU ÇIKTI

Haziran ayında 7 bin 500 lira emekli maaşı almaya başlayan Baysal, maaşının mart ayında yatmaması üzerine SGK'ye başvurdu. Yapılan incelemede, Baysal'ın 1997 yılında tarım sigortası girişi olduğu ve 2 bin 500 liralık borcu nedeniyle maaşının kesildiği ortaya çıktı. Bu nedenle Baysal'a yeniden emekliliğe başvurması gerektiği söylendi.

9 AYLIK EMEKLİ MAAŞI GERİ İSTENDİ

Baysal, borcunu ödeyip nisan ayında yeniden başvurarak emekli oldu, ancak 9 ay boyunca aldığı 101 bin liranın her ay 2 bin 500 lira kesilerek tahsil edileceği kendisine bildirildi.

'EMEKLİ OLUP OLMADIĞIMI BİLMİYORDUM'

Taner Baysal, yaşadığı süreci, "2023 mart ayında EYT düzenlemesiyle başvuru yapıp emekli oldum. 9 ay emekli maaşı aldım. Birkaç ay önce maaşım bir anda kesildi. SGK’ye başvurup sorduğumda borcum olduğu söylendi. O borcu ödedim ancak o an emekli olup olmadığımı bilmiyordum, kafam çok karıştı." ifadeleriyle anlattı.

'BİR GÜN DAHİ SİGORTASI GÖZÜKMÜYOR'

Mecburen çalışmaya devam ettiğini belirten Baysal, "1997 yılında tarım sigortasına kayıt yaptırmışım ancak ödeme yapılmamış. Ancak 1 gün dahi sigortası gözükmüyor. Ben SSK’dan emekli oldum. Yine de borcu ödedim ve ödediğimi bildirdim. Yeniden emeklilik başvurusu yapmam gerektiği söylendi. Yaptım ve nisan ayından itibaren tekrar emekli olduğumu söylediler. Ancak bu kez 9 aydır aldığım maaşı, faiziyle 101 bin lira olarak geri istediler. Öncesinde 6 bin 150 günüm vardı, o zaman da emekliliği hak ediyordum," dedi.