Bakan Işıkhan : '181 bin işçi alınacak, iş arayanlar İŞKUR'a gelsin ' Bakan Işıkhan : '181 bin işçi alınacak, iş arayanlar İŞKUR'a gelsin '

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin bu haftaki gündeminde kritik konular görüşülecek. Gözler başta fahiş fiyatla mücadele kanun teklifinde çıkacak cezalara çevrildi.

Hazırlanan kanun teklifinde Türk Ticaret Kanunu'nda değişiklik yapılması planlanıyor.  Yapılacak yeni düzenleme kapsamında, piyasa dengesini bozan işletmelere verilen cezalar da artırılacak.

FAHİŞ FİYAT UYGULAYANLARA KARŞI CEZALAR ARTTIRILACAK

Mecliste görüşülecek kanun değişikliğinde, fahiş fiyat uyguladığı tespit edilen işletmelere verilen ceza 100 bin liradan 1 milyon liraya, stokçuluk yapanlara uygulanan ceza ise 1 milyon liradan 12 milyon liraya çıkarılacak. 

STOKÇULUK YAPAN FİRMALARA KAPATMA KARARI GELİYOR 

Ürünleri stoklayarak piyasa düzenini bozan kişilere yönelik yeni değişiklikler gündeme geldi. Stokçuluğu tespit edilen  işletmelerin bu suçu bir yılda 3 kez işlediği tespit edilirse 6 güne kadar kapatma cezası uygulanabilecek. 

YURT DIŞI ANLAŞMLARI MECLİS GÜNDEMİNDE 

Meclis Genel Kurulu'nun bu haftaki ana gündem maddeleri arasın yer alan ise uluslararası sözleşmeler olacak. Öncelikle Katar ve Özbekistan ile imzalanan anlaşmalarla dahil birçok anlaşma Genel Kurul'da görüşülecek.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI TEŞKİLATINDA DEĞİŞİKLİLER YAPILACAK

Meclis Başkanlığına sunulması planlanan bir diğer teklif, Milli Savunma Bakanlığının teşkilat yapısındaki değişiklikleri içeriyor.

Dışişleri Vakfı'nın kurulabilmesini sağlayacak kanun teklifi ile kripto varlıklara ilişkin düzenlemeleri içeren teklifin de bu hafta meclise sunulması bekleniyor.

KADIN ERKEK FIRSAT EŞİTLİĞİ KOMİSYONU TOPLANACAK

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu toplanacak. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, mağdur hakları ve çeşitli alanlardaki hukuki düzenlemelerle yargı alanında yapılanlara ilişkin Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonuna bilgi verecek. Dijital Mecralar Komisyonunda da dijital gelişmelerle ilgili görüşme yapılacak.

İLİÇ MADEN KAZASINI ARAŞTIRMA KOMİSYONUNDA AFAD VE DSİ YETKİLİLERİ DİNLENECEK

TBMM İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu, beşinci toplantısında Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı ile Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yetkililerini dinleyecek.

İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu

SALI VE ÇARŞAMBA GÜNÜ GRUP TOPLANTILARI

Salı ve çarşamba günleri Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin grup toplantıları yapılacak.