Merkez Bankası tarafından atılan adımlar neticesinde faizlerin zirvelere yükseltildiği belirtilmektedir. Kredilerde ve mevduat faizlerinde yapılan artışların, son 22 yılın en yüksek seviyeleri olduğu vurgulanmaktadır. İhtiyaç kredilerinde faizlerin yüzde 76 seviyelerine çıktığı, mevduat faizlerinde ise bu seviyenin 59 civarında olduğu belirtilmektedir.

Kredilerde ve mevduat faizlerindeki artış 22 yılın en yüksek zirvesi olarak belirtilmektedir. Merkez Bankası tarafından ayın başında yapılan hamle neticesinde ihtiyaç kredilerinde ve ticari kredilerde büyüme sınırının 2 seviyesine düşürüldüğü belirtilmektedir.

Ayrıca bir sonraki hamlesinde ise nakit avanslarda taksit sayılarının 12 aydan 3 aya indirilmesinin de müşterileri zor duruma sürükleyen bir adım olduğu değerlendirilmektedir. Ayrıca nakit avanslar için uygulanacak faiz oranlarının da yüzde 5 seviyelerine çıkarılması aynı şekilde müşterileri memnun etmeyen bir adımdır. Atılan bu adımlarla birlikte kredi ve mevduat faizlerinde yükselişlerin yaşandığı da vurgulanmaktadır.

Önceki hafta1-3 aylık TL mevduat faizlerindeki yılık faiz ortalama yüzdesinin 55,7'ye çıktığı belirtilmektedir. Bir önceki orana bakıldığında ise bu düzeyin yüzde 53,63 seviyesinde olduğu belirtilmektedir.

Ticari kredi faiz oranlarındaki eski ve yeni değerler 55,76'dan yüzde 58,5'e yükselmesi, ihtiyaç kredi faizlerinde ise yüzde 63,36'dan yüzde 76'ya yükselmesi şeklinde görülmektedir. Ayrıca ihtiyaç kredilerinde kredi mevduat hesaplarının dahil edilmesiyle birlikte ortaya çıkan oranın ise yüzde 68 olduğu belirtilmektedir.

Kredi Hacimlerinde Artış Devam Ediyor

Yapılan bu düzenlemelere rağmen kredi hacimlerindeki artışın devam etmesi de gözlerden kaçmamaktadır. Kredi hacmindeki artışın geçen haftaya oranla 69 milyar 134 milyon lira olduğu belirtilmektedir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından paylaşılan veriler incelendiğinde toplam hacmin 12 trilyon 661 milyar 755 milyon liraya yükseldiği vurgulanmaktadır.

Faiz Aramalarında Artış Gözlemlendi

Tüm bu değişimlerle birlikte internet sayfalarında yapılan aramalarda artış gözlemlendiğine dikkat çekilmektedir. Kredi ve mevduat faizlerine yönelik yapılan aramalarda talebin arttığına dikkat çekilmektedir. Mevduat ürünlerine yönelik gerçekleştirilen aramaların ve bununla birlikte talebin de arttığını belirten yetkililerin değerlendirmeleri dikkat çekmektedir. Ancak bu artışların görülmesinin sebebinin belirlenmesinde erken bir süreçte olduğu da yine yetkililer tarafından aktarılmaktadır.

İliç maden faciası araştırma komisyonunu çalışmalarına başladı İliç maden faciası araştırma komisyonunu çalışmalarına başladı