Gözlere çay poşetlerini kullanmak, son zamanlarda popülerlik kazanan bir ev ilacı türdür. Poşet çaylar, gözde oluşan koyu halkaları, kızarıklıkları ve şişlikleri azaltarak gözlerin daha iyi bir görünüm elde etmesine yardımcı olur. Ayrıca, kırmızılaşmış ve tahriş olmuş gözlerin tedavisinde de oldukça etkilidir. Peki göze poşet koymanın sağladığı faydalar nelerdir?

Poşet çayları göze koymanın faydaları nelerdir;

Demlenmiş ve dinlenmiş siyah çay, içinde antiseptik özellikler barındırır. Bu yönüyle çayın pamuğa dökülerek hasar almış göz üzerinde pansuman yapılarak dinlendirilmesi, gözün mikroplardan ve iltihaplardan çözülerek gitmesine yardımcı olur.

Şekersiz siyah çay ile yapılan pansuman göz kapağında oluşan iltihaplanmalara, arpacığa, göz kesisi iltihabına, kirpiklerdeki kepeklenmeye ve birçok göz rahatsızlığına iyi gelir.

Uzmanlar TÜİK araştırmasına dikkat çekti; 2 gençten biri eğlence diye alkol alıyor Uzmanlar TÜİK araştırmasına dikkat çekti; 2 gençten biri eğlence diye alkol alıyor

Siyah çay, içinde bulundurduğu yüksek tanen içeriğinden dolayı arpacık gibi gözde çıkan bakterilerin tedavisinde yardımcı olur. Anti bakteriyel özelliği sayesinde tahrişi ve şişliği azalmada etkilidir. 

Şekersiz yeşil çay ise insan vücudunda antioksidan işlevini yürüten yüksek flavonoid içermesinden dolayı daha fazla etki sağlar. Göz torbalarının tedavisinde, siyah veya yeşil çay poşetlerini soğuk kompres yaparak uygulayın. Bu daha fazla sonuç vermesine yardımcı olacaktır.

Siyah ve yeşil gibi çaylar içinde antioksidan barındırır. Gözde oluşan herhangi bir şişkinliği hafifleterek cildi sıkılaştırır ve oluşan sıvıyı dışarı çekmesine yardımcı olur.

Sarıpapatya ve yeşil çay, kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümü azaltarak daha iyi bir görünüm elde etmenize yardımcı olur.

Sarıpapatya ve rezene çayı ise gözde oluşan kırmızılıkları hafifletmek için kullanılır. Ayrıca gözde oluşan tahriş ve şişlikleri rahatlatarak gözün daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Gözde oluşan kuruluğu hafifletmeye yardımcı olan çaylar ise siyah ve lavanta çayıdır. Bu çayları gözünüzde ılık bir şekilde koymak, gözde oluşan tahrişi ve hassasiyeti rahatlatıp, azatlamasına yardımcı olur.

Siyah ve yeşil çay poşetleri, içinde bulundurduğu kafein sayesinde gözlatında oluşan koyu halkaların görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca gözdeki kan damarlarını daraltmada etkilidir. Bu durum, gözde oluşan şişlik ve iltihaplanmayı azaltır.

Çay poşetleri gözde nasıl kullanılır?

İçilmiş çay poşetlerindeki fazla olan sıvıyı güzelce sıkın. 10-20 dakika arasında buzdolabına koyarak soğumasını bekleyin. Ardından çay poşetlerini 15-30 dakika boyunca gözleriniz kapalı olacak şekilde bekletin. Daha sonra poşet çaylarını alıp göz ve gözün çevresine hafif masajlar yapın. Bu uygulama gözünüzde oluşan hasarlara iyi gelecektir.