Altın alımında yaşanan güven sorununu ortadan kaldırmak için yeni bir sistem geliyor. Darphane Bandrollü Ürün İzleme Sistemleri Dairesi Başkanı Bülent Yılmaz'ın açıkladığına göre, gram altınlar üretildiği anda kayıt altına alınacak.

Bu kayıt süreci, üretici bilgileri, saflık ayarı, ağırlık gibi detayları içerecek ve her gram altına özel bir kod atanacak. Böylece sahte altınların piyasaya sürülmesi engellenecek.

Darphane Bandrollü Ürün İzleme Sistemleri Dairesi Başkanı Bülent Yılmaz, ATV Haber'e yaptığı açıklamada "Üreticisi, üretim tarihi, üretim yeri, saflık ayarı, ağırlığı, seri numarası ve benzeri bilgilerin yine darphane tarafından verilecek benzersiz kod ile her bir ürüne işlendiği ve bu aynı kod ile darphane tarafından kayıt altına alındığı bilgilerin bütünlüğü bir sistemdir" ifadelerini kullandı.

Kıymetli maden takip sistemi, bir gram ve üzeri için geçerli olacak. Yani kuyumcudan alınan altın kolye, küpe, bilezik ve diğer cumhuriyet altınlarını kapsamayacak.

"Sistem devreye girdikten sonra bütün gram altınlar sertifika ve ambalaj içinde olcak" diyen Yılmaz, satılan her gram altının üzerinde ona özel bir kod olacağının da altını çizdi.

Motorin'de indirim müjdesi! Motorin'de indirim müjdesi!

DİĞERMADENLER İÇİN DE GEÇERLİ
Yeni sistemin farklı kıymetli madenler için de geçerli olacağını belirten Ylmaz, "Rafineler tarafından üretilecek 1 gram ve üzerindeki altın, gümüş, platin ve paladyumun hepsinin ambalajlarına bir standart getiriliyor. Tek tip bir ambalaj olacak" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Haber Merkezi