Astrologlara göre bu dönem tüm ülkelerde yeni başlangıçlar olacak. Kimi yaptıklarının bedelini ödeyecek, kimi sabrının meyvelerini alacak. Yine kişisel hayatlarda da sabırlı akıllı olgun davrananlar kazanacak. Yeni fırsatlar çıkacak, eski hesaplar görülecek. Şapkasını önüne alıp düşünenler hatalarından ders çıkaranlar yeni yollar bulacak. Öfkeyle, kinle, aceleyle hareket edenler yine kendilerine zarar verecek. 

Astrolog Fatoş Geçim etkilerini sizler için kısaca aktardı: İkili ilişkilerde anlaşmazlıklar, eski konuların tekrar gündeme gelmesi ve yanlış anlaşılmalar olabilir. Merkür koç'ta kendini açık hızlı ve net ifade anlamını taşır. Aklına geleni söylemek ile alakalıdır. Bu anlamda patavatsızlık enerjisinden uzak durmaya gayret edelim. Zaten retroda olacak olması aslında bize biraz daha sakin ve yavaşla diyor olacak. Etrafımızdaki herkezinde bu etkiler altında olduğunu düşünerek daha sabırlı ve tolere edebilir bir yapıda olmamız gerektiğini aklımızda tutalım.
Tabi klasik elektronik arızalar,teknik problemler,sosyal medya ,bilgi işlem ve internet güvenliğimiz ile alakalı olumsuzluklarla da karşılaşabiliriz.Bu anlamda da tedbirlerimizi alarak yedeklemelerimizi yapalım.
Elbette ki eşlik edecek olan Güneş tutulması yeni başlangıçlar yapma enerjisini aktif eder ancak herhangi yeni bir şeye başlamak adına Merkür'ün retroda olduğu göz önüne alınırsa çok uygun bir süreçte olmayacağız. Bu anlamda yeni başlangıçlar için evet çeşitli araştırma ,planlama ve hazırlıklar yapabiliriz , ama start vermek adına yaklaşık olarak 1 Mayıs’ı beklememiz çok daha makul olacaktır. Aksi takdirde yapılan başlangıç ve girişimlerle ilgili ilerleyen zamanlarda çeşitli problemlerle başa çıkmak zorunda kalabiliriz.
İyi tarafından bakarsak ise ;  Yarım kalan işleri tamamlamak,revize etmek , güncellemeler yapmak anlamında oldukça uygun bir zaman dilimi olacaktır.Keza geçmişte bir kenara itilmiş, üzeri örtülmüş,çözümlenmemiş konularımız varsa büyüyerek önünüze gelecektir ve retro zamanı bizden o konuları çözmemizi isteyecektir..Kişisel haritalarımızda Koç burcu hangi evimizi yönetiyorsa merkür retrosunu o ev konularında deneyimliyor olacağız.

1 - 25 Nisan 2024 Merkür Retrosunun burçlara etkilerini ise  Astrolog İnci Gücen yorumladı:

Koç: Kendi yeniden doğumuna şahit olmadan, durduğun ve geri çekildiğin yerden daha güçlü ve güzel başlamadan önce, hayatına şöyle bir uzaktan bakmaya davetlisin. Şimdi sessizlik, planlama ve dürtülerini, iletişim şeklini yenileme vakti. Zihnin her zamankinden daha gerginse, kendinle daha çok baş başa kalmaya çalış. Burcunda gerçekleşen tutulmalarla senin için artık yeni bir hayat hikayesi başlıyor. Kalem ellerinde, bu hikayeyi nasıl yazmak isterdin?

Boğa: İç dünyana dönerek büyük aydınlanmalar ve uyanışlar yaşayacağın özel bir zamandasın. Durduğun ve hayatına uzaktan baktığın bu döngüyü en güzel şekilde değerlendirmek için sessizliğe, uzaklaşmaya ve yalnızlığa izin ver. Geçmişle ilgili önemli yüzleşmeler yaşanırken, bazı defterler kapanabilir. Sahneye yeniden çıkmadan önce çok önemli planlar yapabilir, seni heyecanlandıracak bir hazırlık içine girebilirsin.

İkizler: Gelecek hayallerini, ideallerini, toplumda nasıl var olmak istediğini sorgulayacağın bir döneme giriyorsun. Bu dönemde hayallerini gerçeğe dönüştürmek için cesur ol ve mutlaka planlamalar yap. İçine gireceğin yeni çevreler veya geçmişten gelen kişiler, kimlerin seni gerçekten desteklediğini gösterecek. Sosyal çevrende çatışmalı ortamlardan uzak durarak, odağını kendine çevirmeyi unutma.

Yengeç: Geleceğini, kariyerini, hedeflerini, hayat planlarını ve statünü sorgulayacağın önemli bir döngüye başlıyorsun. Bu döngüde seni görünür kılacak yeni planlar yapabilir, geleceğin için heyecanlı kararlar alabilir veya kendin olamadığın iş, yaşam alanı ya da birlikteliğinle ilgili uyanışlar yaşayabilirsin. Sınırlarını korumak bu dönemde önemli olurken, rekabet dolu ortamlarda bakış açını yenileyebilirsin.

Aslan: Hayata yepyeni bir pencereden bakacağın, diğerlerinin etki, yargı ve beklentilerinden sıyrılacağın, kendini özgürce ifade edeceğin bir döngüye başlıyorsun. Bu döngü sana geçmişte yaşananların ilahi adaletle hediyelerini getirebilir. Sınırlarını aşabilir, geleceğin için eğitim, seyahat, vize planlamaları yapabilirsin. Ancak retro bitene dek gecikme ve iptaller olabileceğinden, plan aşamasında kalmayı unutma.

Başak: Ruhunun derinliklerine inerek, seni durduran ve kısıtlayan düşünce kalıplarından özgürleşmeye davetlisin. Bu döngüde korktuklarını bıraktıkça hafifleyecek, vadesi dolmuş olanı bıraktıkça yeniliklerle dolacaksın. Özellikle bütçe planı yapmak, geçmiş alacakları almak gündeminde olurken, kendini almaya açtıkça, bolluk bereketinin çoğaldığını fark edeceksin. Riski yatırımlar ve mali alanlardaki dürtüsel adımlardan uzak durmalısın.

Terazi: Diğerlerinin aynasından kendini göreceğin bu döngüde, kendini daha çok düşünmeye, diğerlerinin onayından özgürleşerek kendini bulmaya davetlisin. Bu süreçte ilişkin, evliliğin ve ortaklıklarında açık ve sakin iletişim kurmak önemli olurken, geçmiş sorunları iyileştirebilir, bağlarınızı dengeleyebilirsin.

Güneş lekeleri için doğal bitkisel tedaviler nelerdir? Güneş lekeleri için doğal bitkisel tedaviler nelerdir?

Akrep: Hayatı bir pencereden izlemek yerine yeniden hayata karışmak isteyeceğin, üretken, hevesli ve motivasyon dolu olacağın zamanlara hazırlanıyorsun. İş ve günlük yaşam akışın için planlamalar sürecine gireceğin bu döngüde zaman daha yavaş akabilir. Eski iş fırsatları dönebilir veya eski işlerini tamamlayabilirsin. Rakiplerine karşı temkinli olmayı unutma. Sağlığına iyi gelmek, sana iyi gelmeyen alışkanlıklardan arınmak için güzel bir süreçtesin.

Yay: Kendini, eski yaşam enerjini yeniden bulacağın, eskiden sana iyi gelen hobi ve aktivitelere döneceğin zamanlara başlıyorsun. Bu süreçte ilişkiler ve sosyal çevrende karmik gündemler yaşayabilir, seni senden uzaklaştıranları geride bırakabilir, gücünü hatırlayabilirsin. İlişkilerinde ani çıkışlar yapmamaya dikkat etmelisin. Öte yandan beklenmedik kişiler aniden geri dönebilir ve bir dersi hatırlatarak gidebilirler.

Oğlak: Geçmişe, geçmişe, daha da geçmişe gideceğin, çocukluğunun, ailenin ve kök karmalarının gündemde olacağı zamanlardasın. İçindeki çocuk hızla ve cesurca adımlar atmak isterken, bu dönemde gerçek ihtiyaçlarını fark edebilirsin. Bastırılmış ihtiyaçlarının evde öfke olarak çıkmaması için zihnini sakinleştir. Eski eşyalardan arınmak, ruhsal çalışmalara katılmak, gelecek planları yapmak için güzel bir zamandasın.

Kova: İçinde büyük heyecanlar, aklında yepyeni ilhamlar, zihninde dönüp dolaşan fikirler olabilir. Ancak onları nasıl hayata geçireceğini bilemeden erteleyip duruyor olabilirsin. Ve bu da sende öfke yaratıyor olabilir. Şimdi doğru planlar yapmak, geçmiş konuları tamamlamak için destekleniyorsun. Beklediğin haberleri alabilirsin. İletişim, eğitim, seyahat, ticaret, maillerinde dikkatli olmayı unutma.

Balık: Öz değerini, değerlerini, sahip olduklarını yeniden değerlendiriyor, yaşamında doğru dengeler kurmaya davet ediliyorsun. Kaynaklarını, kazançlarını doğru yönetmek gündeminde olurken, riskli adımlardan kaçınmalı, emeklerine önce kendin adil yaklaşmalısın. Yeteneklerine güven, yepyeni adımlar için cesur ol ve sessizce planlamalar yapmaya başla. Bolluk bereketini çoğaltacak fikirler kapında.