ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresinin (NOAA) Uzay Hava Tahmin Merkezi (SWPC), Güneş'te meydana gelen plazma patlaması sonucu oluşan jeomanyetik fırtınanın, radyo sinyallerini geçici bozabileceği uyarısında bulundu.

SWPC'de görevli hava tahmin uzmanı Jonathan Lash, fırtınanın radyo sinyallerini geçici bozabileceğini, hava araçlarıyla kuleler arası iletişimin kesilebileceğini belirtti.

Lash, dünyanın farklı bölgelerinde fırtınanın ardından oluşan "kuzey ışıkları" adı verilen auroraların gözlemlenebileceğini bildirdi.

Güneş'te 2017'den bu yana en büyük patlama, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansına (NASA) ait Güneş Dinamikleri Gözlemevi tarafından 15 Aralık 2023'te görüntülenmiş, patlamanın Dünya'daki radyo sinyallerini geçici devre dışı bıraktığı duyurulmuştu.

NASA'ya göre, Güneş yüzeyindeki patlamalar, radyo frekansları, elektrik şebekeleri ve navigasyon sinyallerinin yanı sıra uzay araçları ve astronotlar için de risk teşkil edecek güçlü enerji dalgaları oluşturuyor.

Bu patlamalar dünyayı nasıl etkiliyor?

Efsane akılsız telefonların üretim ve uygun fiyatla satışı devam ediyor Efsane akılsız telefonların üretim ve uygun fiyatla satışı devam ediyor

Bu patlamalar ruhsal ve duygusal olarak agresyon ,depresyon ,duygu durum değişimleri ,öfke patlamalar ,migren krizleri ,baş ağrıları gibi rahatsızlıklarda da artış yapabilir .

Yine hayvanlarda farklı davranışlar ,çünkü bu patlamalar dünyanın elektromanyetiğini yoğun şekilde etkiliyor Buda tüm dünya yaşamındaki dengeyi bozuyor .