Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Türkiye'nin nüfusuna göre hac kontenjanının artırılması için müracaatta bulunduklarını söyledi. "Müjdeyi şimdiden vermiş olayım" diye belirten Erbaş, rakamın 83 bin 430'dan 86 bine çıkacağını açıkladı.

Erzincan Cumhur ittifakı istişare toplantısı! Erzincan Cumhur ittifakı istişare toplantısı!

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, nüfusun güncellenmesiyle hac kontenjanının 83 bin 430'dan 86 bine çıkacağını duyurdu. Diyanet TV’de katıldığı bir programda konuşan Erbaş, bu yılın hac dönemine yönelik açıklamalar yaparak, “Bu sene hac protokolümüzü yaptık. Nüfusumuz 86 milyon olduğu için bizim de 86 bin hakkımız var. Müracaatımızı yaptık, güncelleme talep ettik. O zaman 83 bin 430 rakamı 86 bine çıkacak inşallah. Bu müjdeyi şimdiden vermiş olayım” şeklinde konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Türkiye'nin nüfusuna göre hac kontenjanının artırılması için müracaatta bulunulduğunu ifade etti. Peki, Erzincan için hac kontenjanı ne kadar arttırıldı?

Erzincan’da geçen yıl 2023 yılında toplam hac kafilesi 250 kişi bunun 153 kişisi Diyanet İşleri Başkanlığı Organizasyonu 97 kişide özel şirket organizasyonu ile hac vazifesini yerine getirmek için ibadetlerini yapmak üzerine Kâbe’yi ziyarette bulundu.

2024 yılında hacca gidecek 198 kişi kayıt yaptırmış olup, bunun 120 kişisi diyanet işleri başkanlığı organizasyonu ile gidecek. 78 kişide özel sektör aracılığı ile hac vazifesini yerine getirecek.

2024 yılı için ek kontenjan olarak Erzincan için ayrılan sayı henüz belli değil.

Ali Erbaş-1