kazandibi

Şerbetli tatlı tercihe etmeyenlere güzel bir haberimiz var. Hem ucuz hem lezzetli geleneksel Türk mutfağının en sevilen sütlü tatlısı Kazandibi tarifi ile karşınızdayız. İşte damakta eriyen kazandibi yapılışı ve püf noktaları

Türk mutfağı, tarihi ve zengin lezzetleriyle dünya genelinde büyük bir ilgi görmektedir. Bu mutfak, Osmanlı İmparatorluğu'nun ihtişamını yansıtan birçok özgün yemeği içermektedir. Ancak, Türk mutfağının lezzetlerinden biri, geleneksel tatlıları ve özellikle de kazandibi, mükemmel bir örnek olarak öne çıkmaktadır.

Kazandibi, Türk mutfağının özel bir tatlısı olmanın ötesinde, kültürel bir sembol olarak da kabul edilmektedir. Özel günlerde, bayramlarda ve aile toplantılarında sıklıkla sunulan bu tatlı, sevdiklerinizi ağırlarken onlara Türk mutfağının geleneksel lezzetlerini tattırmanın harika bir yoludur.

Sadece 10 dakikada Tava Böreği tarifi Sadece 10 dakikada Tava Böreği tarifi

MALZEMELER

2,5 lt. tam yağlı süt

1,5 su bardağı şeker

6 yemek kaşığı silme mısır nişastası

6 yemek kaşığı silme pirinç unu

2 yemek kaşığı tepelemedik un

1 yemek kaşığı tereyağı

2 paket vanilya

Tepsinin Altı için;

8 yemek kaşığı toz şeker

Tereyağı

kazandibi-2-sutis

YAPILIŞI

Damakları çatlatan efsane lezzet kazandibi tarifimiz için sütümüzden yarım litresini soğuk halindeyken ayırarak mısır nişastası, un ve pirinç unu ilave edip güzelce çırpalım. Pürüz kalmamasına dikkat edelim. Kalan sütümüze şekeri ilave edip orta ateşte şekerin eridiğini hissedene dek ısıtalım. Yavaş yavaş ayırmış olduğumuz karışım ısınan sütümüze ekleyelim ve sürekli karıştırarak, koyu bir kıvam gelinceye kadar kısık ateşte pişirelim. Göz göz olduğunda vanilyayı ve 1 yemek kaşığı tereyağı katarak, ocaktan alalım. Vakit kaybetmeden, önceden yağlanmış ve şeker serpilmiş tepsiye dökelim. Ocağın büyük gözünde orta ateşte döndürerek 10-15 dakika kadar altını yakalım, yanları hafif sararmaya başladığında ocaktan alalım. kazandibimiz oda ısısına düşene dek dışarda, sonrasında buzdolabında 3-4 saat dinlendirelim. İyice dinlenen kazandibini buzdolabından çıkarıp servis edelim.