İbn-i Sina'nın yazdığı yazılarda, dayanılmaz diz ağrılarına iyi gelmek için kuyruk yağının kullanılmasını tavsiye ettiği ortaya çıktı. Yüzyıllardır bu yana büyük ilgi gören kuyruk yağının mucizesinin yanı sıra birçok faydası bulunmaktadır.

Kuyruk yağı, genellikle hayvanların omurgasının sonunda yani kuyruk bölümünde bulunan yağlı kısımdır ve oda sıcaklığında katı bir halde bulunur. Mutfakta yemeklere lezzet vermek için kullanıldığı gibi, don yağı olarak da bilinir. Aynı zamanda don yağı, sabunun en önemli ham maddelerinden biridir ve mum yapımında da sıkça kullanılır. Yapılan araştırmalar, kuyruk yağının içerisinde omega yağ asitleri, potasyum, kalsiyum ve demir gibi besleyici bileşenler barındırdığını ortaya koymuştur.

İbn-i Sina, kitabında hayvansal yağlar arasında en sağlıklı olanın kuyruk yağı olduğu tespit edildi. Kuyruk yağının içerisinde bulundurduğu zengin D vitamini kişilerde oluşan diz ağrılarına şifa oluyor. İbn-i Sina kitabında bireylerde oluşmuş ve geçmeyen diz ağrıları için kuyruk yağını önerisinde bulunmuş. Ayrıca Canan Karatay;

kuyruk-yagi (1)Hayvansal yağların yüksek kolesterol değerlerini tetiklemesi sebebiyle sürekli olarak "dikkatli kullanılması" gerektiği yönünde uyarılarla herkes karşılaşıyor. Ancak, doğru şekilde tüketildiğinde adeta bir şifa kaynağı olan bu yağlar, Prof. Dr. Canan Karatay tavsiye listesinde yer alıyor.

Karatay'ın "ömür uzatıyor" diyerek adlandırdığı kuyruk yağı, bedenin işlevlerini desteklemeye yardımcı olur. Doğada 30 çeşit yağ bulunduğunu belirten Karatay, ısıl işlemden geçmiş bitkisel yağlar yerine hayvansal kaynaklı kuyruk yağının tercih edilmesi gerektiğine vurgu yapıyor. Üstelik, Karatay'a göre bu yağ türü, hücrelerin doğru çalışabilmesi için en doğal, en sağlıklı yağ kaynaklarından biri olduğunu belirtiyor.

Kuyruk yağının faydaları nelerdir?

·         Gelişim çağındaki çocuklarda kas ve kemik gelişimini destekler.

·         Kan basıncının düzenleyerek, tansiyonun dengede kalmasını sağlar.

·         Damar tıkanıklıklarına karşı koruma sağlar, kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır.

·         Sinir sistemi üzerinde olumlu ve yumuşatıcı etkiler oluşturur, romatizma ve felç riskini azaltır. Ayrıca vücuttaki titreme ve siyatik hastalıklarından korur.

Çayı sakın böyle içmeyin! Çayı sakın böyle içmeyin!

·         Bağışıklık sistemini güçlenmesine yardımcı olur ve virüslere, enfeksiyonlara karşı direnç kazanmasını sağlar.

·         Kuyruk yağı içindeki vitaminler sayesinde cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.