Erzincan İliç’te 9 işçinin toprak altında kaldığı faciaya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında İliç Cumhuriyet başsavcılığı tarafından talep edilen bilirkişi raporunda “göçükle birlikte bu alanda çalışan veya yaşayan kişilerde ağır metal toksisitesi açısından daha fazla risk” oluşturduğu tespiti yer aldı.

 Erzincan’ın İliç ilçesinde Anagold tarafından işletilen Çöpler Altın Madeni sahasında 13 Şubat'ta toprak kayması gerçekleşmişti.

 Siyanürlü toprak altında kalan 9 işçi için arama çalışmaları devam ederken maden faciasına yönelik hazırlanan ve İliç Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından talep edilen bilirkişi raporu soruşturma dosyasına girdi.

Raporda, Anagold Türkiye Müdürü Cengiz Yalçın Demirci’nin de bulunduğu yetkililer "kusursuz" bulunurken, Kanadalı yetkili Iain Ronald Guille ve mühendislerin olduğu 9 kişi ise "asli kusurlu" bulundu.

Erzincan'da seçilen yeni muhtar ilk maaşını SMA hastası Nilperi'ye bağışladı Erzincan'da seçilen yeni muhtar ilk maaşını SMA hastası Nilperi'ye bağışladı

Anagold Madencilik firmasının ''kasten veya taksirle çevreyi kirletme suçu'' işlediği belirtilen raporda, Sabırlı deresine akan liç yığının toprak ve yeraltı sularında kirliliğe sebep olacağına işaret edilirken firmanın da "asli kusurlu" olduğu ifade edildi.