Şuana kadar 5 ilde inceleme yapan inceleme komisyon Erzincan’da da inceleme yapmak üzere Erzincan Ceza İnfaz Kurumuna giriş yaptı.

Erzincan'da altın rekor kırdı! İşte güncel fiyatlar... Erzincan'da altın rekor kırdı! İşte güncel fiyatlar...

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu, Erzincan’a geldi. Her partiden milletvekillerinin oluşturduğu komisyon, Ceza İnfaz Kurumlarında inceleme yapıyor. 

İncelemelerin öncesinde açıklama yapan Komisyon Başkanı İbrahim Yurdunuseven, komisyon çalışması hakkında bilgiler verdi.

İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bağlı olarak çalışan hükümlü ve tutuklu inceleme alt komisyonu olarak dün Erzurum’da bir ceza evi ziyareti yaptık. Bugün de Erzincan'da cezaevi ziyaretimizi gerçekleştireceğiz. Burada tüm siyasi partilerimizin birer milletvekili var ve içeride bulunan devlete emanet olarak teslim edilen mahkum ve hükümlü ve tuttukların durumları,içeride yapılan işlemler ve problemler varsa tespiti ve bunları iyileştirme ile ilgili neler yapabiliriz bununla ilgili bugün burada bir çalışma gerçekleştireceğiz. 

Toplam 5 ilimizde cezaevi ziyarette gerçekleştirmiş oluyoruz. Ben öncelikle hem Erzurum'da hem de Erzincan'da bize gerçekten güzel ev sahipliği yapan başta sayın valilerimize, değerli bölge milletvekillerimize sayın Mustafa beye çok teşekkür ediyorum. Biz yine içeride tespitlerim izi yapacağız.  raporlarımız ile birlikte üst kurula teslim edeceğiz. Gerekli tavsiyelerde bulunacağız.

Çalışmalarımızın sonuçlarını alıyoruz. Dün Erzurum'da söylemiştim. Çocukların hafta sonları görüşleri ile ilgili yine bununla ilgili çok fazla yaptığımız tavsiyelerin karşılığı görüyoruz. Bu da bizi mutlu ediyor. Çünkü, dediğimiz gibi neticede insan odaklı çalışıyoruz.

EN ÇOK KARŞILANAN SIKINTILAR NELERDİR?

Tabii bölgesel değişebiliyor. Bazı yerlerde su ile ilgili sıkıntılar yaşıyoruz, bazı yerlerde yemekle ilgili sıkıntılar görülüyor. Ama şunu özellikle belirtmek istiyorum ki tüm personelin hükümlü ve tutuklara karşı özel bir muamelesi, özel bir şiddeti söz konusu değil. Belki bireysel bazı hatalar olabilir, bunu görüyoruz. Bireysel hataları tespit ediyoruz. Bunu da devletimiz ilgili bakanlık gerekli çalışmaları idari ve yargısal olarak çalışmalar devam ediyor.

Bu bizim memnun ediyor. Çünkü dediğimiz gibi 25-30 yıl önceki daha doğrusu 90'lı yıllarda 80'li yıllardaki cezaevlerine karşılaştırdığımızda bu yön bizi sevindiriyor. Tabii bölgesel bazı hatalar olabilir sıkıntılar olabilir. Bizim amacımız da bu zaten. Bunları tercih etmek bakanlar bildirmek ve gerekli tedbirleri çalışmaları yapmalarını sağlamak.

Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonunda; Komisyon Başkanı İbrahim Yurdunuseven, AK Parti Üyesi Mustafa Alkayış, İYİ Parti Üyesi Yüksel Selçuk Türkoğlu, AK Parti Üyesi Mustafa Yavuz, Ak Parti Üyesi Mehmet Sait Yaz, CHP Üyesi Servet Mullaoğlu, AK Parti Üyesi Adem Yıldırım, MHP Üyesi Naci Şanlıtürk, CHP Üyesi Mahmut Tanal ve DEM Üyesi Nevroz Uysal Aslan'dan oluşuyor.

Editör: Haber Merkezi - A