Instagram, yapay zekayla oluşturulan görselleri  işaretleyecek. İşte, yeni özelliğin detayları...

Microsoft'un yeni hızlandırıcı: PC Manager artık Windows 10 & 11 için hazır! Microsoft'un yeni hızlandırıcı: PC Manager artık Windows 10 & 11 için hazır!

Meta‘nın sahibi olduğu Instagram, son zamanlarda önemli yeniliklerle gündeme geliyor. Kullanıcıların güvenliğini önemseyen şirket, bu durum için yeni adımlar atıyor. Bu kapsamda Instagram’ın yapay zekâyla oluşturulan görselleri algılayacağını duyurdu. İşte yeniliğin detayları haberin devamında…

Son zamanlarda yapay zeka alanında önemli bir ilerleme kaydediliyor. Bu gelişmelerin beraberinde bazı etik ve güvenlik endişeleri de oldu. Yapay zekânın; sahte görseller oluşturmak gibi sahtekarlık içeren işler için kullanılabiliyor. Instagram ise bu durumu önlemek amacıyla harekete geçiyor.

Geçen aylarda kendi resim yaratma modeli Imagine AI tarafından oluşturulan görselleri algılayan ve buna bir belirteç yerleştiren sistemi devreye koydu.  Bu sistem daha da kapsamlı hale getirilecek.

Meta tarafından yapılan açıklamaya göre; Instagram, Facebook ve Threads uygulamalarında, Meta‘nın Imagine AI‘ı yanı sıra OpenAI ve Google gibi büyük şirketlerin resim oluşturma modelleriyle de oluşturulan görseller, özel bir belirteç alınacağı belirtildi. Bu belirteç, resmin yapay zekâyla oluşturulduğunu gösteriyor.