Geçtiğimiz yıl IPARD-II kapsamında toplam 3 milyar lira hibe desteği sağlayarak; kırsalda sürdürülebilir kalkınmayı arttıran, yeni istihdam sağlayan ve ekonomik faaliyet düzeyinin yükselmesini hedefleyen destek programı, bu yıl 81 ili kapsayacak.

‘IPARD-III için başvuruları için hazırlık şart’

7 Temmuz sonrası otomotiv sektöründe yeni dönem başlıyor 7 Temmuz sonrası otomotiv sektöründe yeni dönem başlıyor

2024’te IPARD-III destek programı sayesinde birçok alanda mevcut ve yeni kurulacak olan işletmelere 555 milyon avro üzerinde destek verileceğinin altını çizen Malogra Danışmanlık Kurucusu Bikem İnce İnanç: ‘IPARD, Türkiye'de tarımsal ve kırsal kalkınma alanında destek sağlayan bir programdır. Bu programın amacı, tarımsal üretimi artırmak, kırsal ekonomiyi güçlendirmek ve kırsal alanlarda yaşayanların refahını artırmaktır. Bu sene 3. Dönemi başlayan IPARD desteği 2030 senesine kadar devam edecektir. Besicilik, süt ve yumurta üretimi; meyve-sebze, su ürünleri, kanatlı eti, kırmızı et ve süt işleme; bitkisel ürün çeşitlendirme, tıbbi aromatik bitkiler, arıcılık, zanaatkarlık, katma değerli ürün üretimi, kırsal turizm, su ürünleri yetiştiriciliği, makine parkurları ve yenilenebilir enerji başlıklarında destek alabilmek mümkün. 

‘İşletmeler 5.000 Euro’dan 3.000.000 Euro’ya kadar hibe alacak’

İnanç: ‘Her biri ayrı çağrılarla yayınlanan bu destekte işletmeler 5.000 Euro’dan 3.000.000 Euro’ya kadar proje başına hibe alabiliyor. Mayıs ayında ilk çağrısı tamamlanan IPARD -III’ün sıradaki çağrısı Haziran ayında yayınlanacak ve başvurular Temmuz ayında tamamlanacak. Başvuru sürecinin itinayla hazırlanması gerektiğinden başvuru yapacak proje sahiplerinin zaman kaybetmeden aksiyon almasını öneriyoruz. İlgili destek kapsamında bir danışmanla çalışmak isteyen proje sahiplerinin çalışacakları danışmanın TSE ve TKDK tarafından akredite edilip edilmediğine dikkat etmesini tavsiye ederim.’ sözlerine yer verdi.

PROJE BAŞVURU PAKETİ TESLİM TARİHİ 10 HAZİRAN’A UZATILDI

IPARD III Programı - 1. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında “M3-Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar” tedbiri için yapılacak proje başvuru paketi son teslim tarihi 10 Haziran 2024 günü saat 18.00’e kadar uzatıldı.

Online Proje Başvuru Sistemi’nin kapanış tarihinde ise herhangi bir değişikliğe gidilmedi.

Bu kapsamda 20 Mayıs 2024 günü saat 18.00’e kadar yapılacak online başvuruların ardından, başvuru çıktıları ve istenen diğer belgelerin 10 Haziran 2024 günü saat 18.00’e kadar yatırımın uygulanacağı yerdeki TKDK İl Koordinatörlüğüne veya İl İrtibat Ofisine teslim edilmesi gerekiyor.

TKDK’nın yurt genelinde 42 İl Koordinatörlüğü, 39 İl İrtibat Ofisi bulunuyor.

Editör: Haber Merkezi - SK