7 Ekim'de Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırısıyla başlayan ve İsrail'in misillemesiyle devam eden çatışmaların 10'uncu gününde, vatandaşların görüşlerini öğrenmek için sokak röportajı yaptık. Olaylar hakkındaki düşüncelerini ve endişelerini paylaşan insanlar, bölgedeki gelişmelerle ilgili duygularını açıkladılar. Toplumun farklı kesimlerinden gelen tepkiler, çatışmanın yarattığı gerilimi ve insanların barış umutlarını yansıttı."

Erzincan’da park kavgası bıçaklı kavgaya dönüştü Erzincan’da park kavgası bıçaklı kavgaya dönüştü

“SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ”

"Konuşan vatandaşlardan biri, 'Filistin ve Gazze yıllardır İsrail’in baskısı altında. Bir Müslüman olarak kalbi duygularımızla dualarımızla her zaman yanlarındayız. İsrail’in savaşma şekli çok yanlış. Elektriği suyu kesmesi çok yanlış. Birinin dur demesi gerekiyor, ele ele vermemiz gerekiyor. Ancak herkesin yaşam şartları, ekonomisi belli. Filistin'in her zaman yanındayız. Kudüs’te öyle. O bizim kutsalımız. Her gün televizyondan haberleri izliyoruz, sürekli onlarla beraberiz. Çok zor bir mesele, sözün bittiği yer elimiz kolumuz kavuşmuyor. Manevi duygularımız, dualarımız onlarla.' dedi.

"Bir diğer vatandaş ise, 'İsrail ile Filistin arasında bir savaş yok, İsrail işgalci bir devlet. Filistin'de yaşayan din kardeşlerimize Allah yardım etsin. İnşallah Filistinli kardeşlerimiz özgürlüğüne kavuşacak, Kudüs tekrar Müslümanların olacak.' dedi. Olası bir savaş durumunda gideceğini belirten vatandaş, 'Kınıyoruz ama çağırıldığımız zaman bir Müslüman’ın yanında olmak bizim her zaman görevimiz. Bizler elimizden gelen desteği vermek zorundayız.' şeklinde ifadeler kullandı."