Korkutan deprem iddiası: 48 saat sonra dedi nerede olacağını açıkladı! Korkutan deprem iddiası: 48 saat sonra dedi nerede olacağını açıkladı!

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı. Başlatılan saldırılar sonucunda İsrail’in 7 ekim’de başlattığı hava saldırısında 15’inci güne gelindi. 15 günde İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik yaptığı saldırılarda 1524'ü çocuk, 3 bin 785 kişi hayatını kaybetti. İsrail’in Gazze Şeridi'nde son 24 saatte 81'i güneydeki güvenli bölgelerden olmak üzere 369 Filistinliyi öldürdü.

İsrail güçlerinin 7 Ekim'den bu yana Batı Şeria ile Doğu Kudüs'te 850 Filistinliyi gözaltına aldığı bilgisini paylaştı ve Gazze'de 484 aileyi katletti. Bu ailelerden toplam 2 bin 776 kişi hayatını kaybetti.

İsrail Enerji Bakanı Katz, yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi'ne giden su akışının kesildiğini söyledi.

İsrail yetkililerinde yapılan açıklamada "İsrail'den Gazze'ye su akışının derhal kesilmesini emrettim. Elektrik ve yakıt dün kesildi. Daha önce olanlar, artık olmayacak” ifadesini kullanmıştı. İsrail Savunma Bakanı Gallant ise, Gazze Şeridi'ne tam abluka uygulayacaklarını ve bölgeye elektrik, yiyecek ve yakıt sağlanmayacağını söylemişti.

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaların 11. gününde İsrail güçleri, akşam saatlerinde Gazze'de bir hastaneyi hedef aldı. Gazze Sağlık Bakanlığı,  el-Ehli Baptist Hastanesi'ne hava saldırısında en az 500 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Saldırı dünyayı ayağa kaldırdı.

Birleşmiş Milletler, "Okullar, hastaneler hedef değildir. Sviller ve sağlık tesislerine yönelik saldırılara son verilmeli" ifadelerinin yer aldığı bir açıklama yaptı ve saldırıyı kınadı.

İsrail ordusu sözcüsü düzenlediği basın toplantısı, "Şu aşamada, Gazze'ye yardım girişi olmayacağını herkesin bilmesini istiyorum.” dedi. İsrail’in aldığı bu karar ile 2 hafta sınır kapısı kapalı tutuldu ve Gazze açlığa, susuzluğa terk edildi.  Diplomatik temaslar sonucu saldırıların 15’inci gününde Refah sınır kapısı açarak Filistinlilere yardımlar ulaştırılacak.

İsrail Savunma Bakanı, "Piyade birlikleri Gazze sınırı yakınında toplandı. Yakında Filistin yerleşimlerini içeriden görecekler. Emir gelecek" diye konuştu. Başbakan Binyamin de bugün Gazze sınırına yaptığı ziyarette askerlerle çekilmiş bir görüntüsünü paylaşarak "hazırız" mesajı verdi. Öte yandan İsrail, Türkiye dahil bölge ülkelerdeki büyükelçi ve diplomatlarını geri çağırdı. Bu son gelişmeler kara harekatının eli kulağında yorumlarına neden oldu.

Saldırıların 15. Gününe gelindiğinde, İsrail resmi devlet televizyonu KAN, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne kara operasyonu yapmak için hazırlıklarını tamamladığını duyurdu.

 

Yapılan saldırıların Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Erzincan’da da büyük tepkiler yükseldi ve yükselmeye de devam ediyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ