İsrail'in Filistin’e yönelik saldırılar kınandı

Erzincan Sivil Toplum Turuluşları ve siyasi parti temsilcileri ve vatandaşları Kızılay meydanında İsrail’in Filistin’deki Refah bölgesine yönelik saldırıları protesto etmek için bir araya geldi.

8 aydan beri devam eden saldırılar devam ederken, Erzincan Sivil Toplum Kuruluşlarından, Memur- Sen, Diyanet- Sen, HÜDAPAR, ERDAV, KEYDER, Erzincan Şahit Aileleri Koruma Derneği, İlim Yayma Cemiyeti ve birçok STK temsilcileri ile birçok vatandaş, kadın ve çocukların katılımıyla İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları kınandı.

Erzincan Filistine Destek 31.05.2024 8

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının durdurulmasına yönelik pankartların, Tevhit, Filistin ve Türk Bayraklarının bulunduğu çok sayıda vatandaş, saldırıların bir an önce durdurulması ve acil olarak açlık ve sefalet içinden bulunan insanlara yardım edilmesi gerektiği vurgulandı.

Memur-Sen Erzincan İl Temsilcisi Nebi Gül, Filistin’de yaşanan drama dikkat çekmek için bir şiir okudu:

Erzincan Filistine Destek 31.05. (1)

Nedir seni senden eden bu halin    Ölüyorum vefalı Türk nerdesin

Benim kolum bağlı senin vicdanın     Biliyorum vefalı Türk nerdesin

Aşımızın ne suyu var ne deni      Nedir benim yalnızlığımın nedeni

Yetmez diye üç bebeme kefeni bölüyorum vefalı Türk nerdesin

Dünya sessiz, dünya dilsiz vicdansız Ne imanlı belli ne de imansız

Fosfor bombasını şeksiz şüphesiz   Soluyorum vefalı Türk nerdesin

Bugüne dek kurtaran yok canını   Evladını cananını canını

Susuzluktan ellerimin kanını    Yalıyorum vefalı Türk nerdesin

Zindanlarda çürüttüler derimi kirlettiler mahremimi erimi

Saçlarımı değil yüz etlerimi    Yoluyorum vefalı Türk nerdesin

Erzincan Filistine Destek 31.05. (3)

Bu sınavı Müslümanlar kaybetti Bize değil yaradanaaybetti

Ol yaradan her anını kaydetti biliyorum vefalı Türk nerdesin

Irzına geçtiler mahremin dinimin Makberi çiğnenir şehit dedemin

Hangi bahanen var hangi nedenin   Gülüyorum vefalı Türk nerdesin

Müslümanlar kaybetmiş ilkesini Yahudi’nin korkusundan sesini

Kaypak Müminlerin cenazesini    Kılıyorum vefalı Türk nerdesin

Eyermi Müslüman zora başını Kafire göstermez gözde yaşını

Korkmadan ürkmeden Mehter Marşını Çalıyorum Vefalı Türk nerdesin

Ben sana diyorum,çünkü sen Türksün   Hadisi kutside övülen sensin

Bütün Kafir burda sen niye yoksun   Soruyorum soruyorum vefalı Türk nerdesin

Kirlettiler mabetlerin içini bilemedim nedenini niçini

Şehit kızlarımın kanlı saçını   Tarıyorum vefalı Türk nerdesin

Güvencemiz yar olan bir Allah var   Sabrederiz, şükrederiz Allah yar

Selçukluydu, Osmanlıydı bu diyar Arıyorum vefalı Türk nerdesin

Soruyorum vefalı Türk nerdesin.

Mavi Marmara Gemisi ile Filistin’e yardım götüren gönüllülerin İsrail tarafından yardım gönüllülerin bulunduğu gemiye baskın yaparak 10 kişi şehit olmuş ve 56 kişi yaralanmıştı.

Mavi Marmara Gazilerinden Alaattin Önel basıkının14. Yıldönümü dolayısıyla bir konuşma yaptı:

Erzincan Filistine Destek 31.05. (2)

“Bismillahirrahmanirrahim Çok Kıymetli Dostlar! Değerli Basın Mensupları. Erzincan’ımızın erdemli insanları. Müslüman kardeşliğinin tesisi ve insanlığın vicdanının sesinin halen duyulduğunu göstermek için Türkiye’den yola çıkan ve Gazze’ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisinin, haydut devlet İsrail tarafından saldırıya uğramasının 14. yıl dönümü. Barbar Siyonistlerin kanlı saldırısında 10 vatandaşımız şehit olurken, 56 kişi de gazilik mertebesine yükseldi. İsrail’in uluslararası sularda Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırının üzerinden geçen 14 yılda hayatını kaybedenler ise unutulmadı. Şehitlerimiz Ali Haydar Bengi, Cengiz Songür, Çetin Topçuoğlu, Necdet Yıldırım, Cevdet Kılıçlar, İbrahim Bilgen, Fahri Yaldız, Furkan Doğan, Cengiz Akyüz ve Uğur Süleyman Söylemez’in isimleri Türkiye’de ve Filistin’deki şehirlerde birçok kalıcı eserle yaşatılıyor.

İşgalci katil Siyonistlerin Gazze'ye yönelik vahşice saldırılarının 238 gününde Dünyanın gözleri önünde Katil İsrail, Amerika’dan aldığı açık destek ve tonlarca mühimmatla korkunç bir soykırım yapmaktadır. İnsanlar diri diri yakılmakta, kadın çocuk demeden gözlerimizin önünde acımasızca katledilmekte,  57 adı Müslüman ülkenin değerini çiğneyerek onların sessiz, umursamaz tavrını fırsat bilerek en canice yöntemlerle Gazelli Müslüman kardeşlerimize soykırım uygulamaktadır.

Bu zulüm ve katliamlar yeni değil, 75 yıldır devam eden bir vahşet var. 1917’den beri İngilizlerin işgali ile devam eden bir zulüm düzeni, bir soykırım var. 7 Ekim'de başlayan Aksa Tufanı anlık bir öfkenin neticesi değil, 75 yıllık işgal, katliam, soykırım ve zulme karşı verilen bir kurtuluş mücadelesidir.

Erzincan Filistine Destek 31.05. (6)

HAMAS ve direnişin kahraman mücahitleri kıt imkânlarla soykırımcı katil Siyonistlere büyük darbeler vurmaktadır. Rabbimizin yardım ve inayetiyle direnişin kahraman evlatları mücahitler Gazze'de Siyonist çetelerin tank ve zırhlı araçlarını imha etmekte, işgal çetelerini cehenneme göndererek etkisiz hale getirmektedir.

Kemaliye’de korkutan mera yangını Kemaliye’de korkutan mera yangını

Bugün açlıktan ölen her çocuğun feryadı, her annenin ağıdı ve her babanın çaresizliği bize İslami değerlerimizi ve kardeşliğimizi hatırlatmalıydı.

Bu acılara bu kadar kolay alışmamalıydık. Bu soykırımı her gün televizyondan canlı olarak izleyen, bu adı İslam ülkesi olan 57 ülkenin sessizliğini görüp utanıyoruz ve kahroluyoruz. Bu soykırımın hesabı Siyonist katillerden sorulmalı, katliamlarına müsaade edilmemeli, İşgal altındaki Gazze'de yürek burkan görüntüler vicdanları harekete geçirmeli, tüm uluslararası kamuoyu bu vahşete dur demelidir.

Halklar üzerlerine düşeni yapıyorlar. Bizler buradan devlet liderlerini halklar kadar cesur olmaya davet ediyoruz. Yaşanan zulümlere sessizliğiniz ve seyirci kalmanız şayet gayretullah'a dokunursa sizler hem bu dünyada hem de ahirette bu vebalin altından kalkamazsınız. Açlıkla boğuşan çocukların o feryatları, katil İsrail’le ticareti diplomatik ilişkileri kesmeyen sermaye ve iktidar sahiplerine ve sesiz kalan Müslümanların kalplerine bir vicdan oku gibi saplanmalıdır.

 Hiçbir siyasi ve ekonomik kazanım, vahşice katledilen bu çocuk ve kadınların değeri olamaz. Bu adı İslam olan ülkelerinin yalnızca işgal devletine petrol sevkiyatını durdurmaları dahi İsrail’i ateşkese zorlardı. Bizler buradan tüm açıklığıyla ilan ediyoruz, Ülkemizin Gazze’ye gönderdiği insani yardımları takdir etmekle beraber, bu gün eğer hala İsrail’le limanlardan gemiler kalkıyorsa, diplomasi devam ediyorsa bunun sorumlusu siyasi iktidardır.

Buradan hükümetimize seslenerek tekrardan diyoruz ki: Bu soykırımı durdurabilecek daha güçlü ve sonuç alıcı bir irade ortaya koymalı, limanları İsrail’e giden tüm gemilere kapatmalıdır. Bunun yanında İsrail’i devamlı koruyup destekleyen Amerika ve NATO’nun etkisinden artık kurtulmalı,  En azından bu soykırım bitene kadar Kürecik radar üssü ve incirlik üssünü kapatmalı, Türkiye vatandaşı olup, Filistin'de kardeşlerimizi katleden Siyonistlerin Türkiye vatandaşlığından kesinlikle çıkarılmalıdır. Türk Silahlı Kuvvetleri ile Hamas arasında askerî işbirliği sağlanmalı. Biz sivil toplumun en temel beklentisidir. Artık kınamalar yol kesmiyor. Ya izzetli bir şekilde Gazze’ nin kurtulmasına yardım edersiniz ya da tarihin, insanlığın ve Rabbimizin huzurunda acizlik damgası vurulmuş olanlardan olursunuz.

Erzincan Filistine Destek 31.05. (4)

Buradan tüm Müslüman halkımıza sesleniyoruz. Sizler rahat evinizde otururken Gazze’li kardeşleriniz bombalarla parçalanıp açlıktan ölüyor. Onların acılarına asla alışmayınız. Boykotu asla bırakmayınız. Çocuklarınıza Kudüs ve Mescidi Aksa’yı anlatıp bilinçlendiriniz. Malınızla, dualarınızla ve haykırışlarınızla onlara destek olmayı asla terk etmeyiniz. Üniversitelerde mezuniyet töreni adı altında eğlence programlarının düzenlenmesi kabul edilebilir değildir. Sevgili gençler, size sesleniyoruz; gerçeğin tarafında olun, tarih sizi haklı çıkaracaktır. Filistin'in özgürlüğü ve bağımsızlığına yönelik eylemlerinizi, dayanışma ve desteğinizi esirgemeyin.

Filistin topraklarında, Arakan’da, Doğu Türkistan’da, Dünyanın neresinde olursa olsun, mazlumların ve mağdurların hamisi olmaya millet olarak devam edeceğiz. Bir masum ve mazlumun duasıyla İnsanların gözleri açılıyor, Sinelere iman doluyor, Göğsünü insanlık fıtratına, iman nuruna açan her kalp bir iman meşalesi ile tutuşuyor.

Gazze’nin direnen halkı başta olmak üzere, İsrail’e ve destekçilerine karşı ve zulme direnen herkesi selamlıyoruz. Gücü yettiğince boykota devam eden ve mazlum Filistin’in sesi olan tüm halkları selamlıyoruz. Allaha emanet olunuz.” Dedi

Program Erzincan Müftü Yardımcısı Medet Şahin'in Filistin'deki yaşanan acıların dinmesi için dua yapması ile sona erdi.

Erzincan Filistine Destek 31.05. (5)

Editör: Mehmet Yaşar Çiçek