Kişilerde çok sık görülen ve bazen kronikleşen kabızlık, sindirim ve dolaşım sisteminin yavaşlamasına ve daha çok şişkinlik oluşmasına ve kilo almanıza neden olur. Daha sağlıklı bir bağırsak sistemine sahip olmak ve kabızlığı gidermek için diyetisyenlerin önerdiği birbirinden etkili bitki çayları bulunmaktadır. Kabızlığı fark ettiğiniz anda içebileceğiniz bu bitki çayları bağırsaklarınıza iyi gelerek hem bu durumdan kurtulmanıza hem de zayıflamanıza yardımcı olur. İşte ölçülü ve dozunda tüketebileceğiniz kabızlık sorununa iyi gelecek bitki çayları…

Kabızlığa iyi gelen çaylar nelerdir?

 Kayısı çayı: Kaynayan suya 5-6 adet kuru kayısı ekleyin ve demlenmesini bekleyin. Kayısıları çıkarın ve süzün. Süzdükten sonra içebilirsiniz.

Yeşil çay: 1 çay kaşığı yeşil çayı kaynayan suya ekleyin ve demleyin. Ardından tüketebilirsiniz.

Taze zencefil çayı: 1 parça taze zencefil kökünü dilimleyin ve 1 su bardağı suyla kaynatın. Ardından demlenmesi için bekleyin ve süzün. İçine isteğe bağlı bal ve limon ekleyip tüketebilirsiniz.

Biberiye çayı: 1 su bardağı suyu kaynatın ardından 1 tatlı kaşığı kuru biberiye yaprağını içine ekleyin. 5-10 dakika demleyin. Demleme işlemi bittikten sonra içine bal ve limon ekleyip tüketebilirsiniz.

Maydanoz çayı: Taze maydanozu iyice yıkayın ve yapraklarını ayıklayın. Ardından 2 su bardağı suyu kaynatın ve taze maydanoz yapraklarını kaynar suya ekleyin ve demlenmeye bırakın. Ardından çayı süzün ve tüketin.

Mate çayı: 1-2 yemek kaşığı kuru mate yaprağını, 1 sıcak su bardağı suyla kaynatın ve süzün. Ilık ve sıcak olarak tüketin.

Kuşburnu çayı: 2 yemek kaşığı kuru kuşburnu ile 2 su bardağı kaynar su ile kaynatın. 10-15 dakika kadar demlenmesini bekleyin ve süzerek tüketin.

Migren rahatsızlığını tetikleyen besinler nelerdir? Migren rahatsızlığını tetikleyen besinler nelerdir?

Karahindiba çayı: Kaynar su içine 1-2 çay kaşığı kuru hindiba yaprağını ekleyin ve kaynatın. 5-10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Ardından süzün ve ılık olarak tüketin.

Papatya çayı: 1 yemek kaşığı kurutulmuş papatya çiçeğini 1 su bardağı ile kaynatın. 5-10 dakika kadar demleyin. Demlenme işleminden sonra süzün ve tüketin.

Yukarıdaki bu çaylar, kabızlık sorunu ve sindirim sorunu yaşayan kişilerin bu sorunu azaltmasında etkili olur. Ayrıca sindirim sistemini harekete geçirerek kronikleşen kabızlık sorununu çözer ve kişiye enerji vererek dinç kalmasına yardımcı olur.