Vietnamçiftçilerden tüm dünyaya yayılan kötü haber şimdiden büyük endişe ve korkuya neden oldu. Başta Almanya, Amerika, İspanya, İtalya ve Türkiye olmak üzere birçok ülkede tüketilen ve en sevilen içecek türleri arasında yer alan kahve çekirdeklerinin üretiminin azalması ile espresso fiyatlarında yaşanacak fiyat artışı ise tüketicinin tadını kaçıracak. 

Vietnamlı kahve yetiştiricileri yetiştiricileri bu yıl neredeyse on yılın en kötü kuraklığından ağır bir darbe aldı ve bazı çiftçiler akıllı karşı önlemlerle verimleri sağlıklı tutarken, dünya çapında espressoların daha pahalı olacağı endişelerini artırdı. Dünyanın en büyük ikinci kahve üreticisi olan Vietnam'da gelecek sezonun hasadına ilişkin yurt içi tahminler karamsar olmaya devam ediyor.

Kahve1

TV100'ün haberine göre Başkan yardımcısı Nguyen Ngoc Quynh'e göre, VietnamTicaret Borsası (MVX), Mart ile Mayıs başı arasında Central Highlands kahve bölgesini etkileyen aşırı sıcaklık nedeniyle üretimde %10-16'lık bir düşüş bekliyor. Ancak son haftalarda yeniden yağan yağmurlar görünümü iyileştirerek çiftçiler ve yetkililer arasındaki güveni artırdı. Ancak iyileşen havanın üretimi artırmaya ve Vietnam'ın dünyanın bir numaralı üreticisi olduğu, espresso ve hazır kahvede en yaygın olarak bulunan Robusta çekirdeklerinin fiyatlarını düşürmeye yardımcı olup olmayacağı belirsizliğini koruyor.

Eğitimci Kazım Erdoğan hayatını kaybetti Eğitimci Kazım Erdoğan hayatını kaybetti

Vietnam'ın en çok kahve üreten bölgelerinden biri olan Gia Lai'de 50 hektarlık bir plantasyonda kahve yetiştiren Nguyen Huu Long, "Ülkenin üretiminin %10-15 oranında düşmesini bekliyorum ancak çiftliğim üretimi artıracak" dedi. 

Sıcak hava dalgası sırasında ağaçlarını korumak için bitkilerin etrafındaki toprağı yapraklarla kaplayarak nemli tuttu. Toprak kalitesini artırmak için birkaç yıl sonra ağaçların kesilmesi yönündeki yerel uygulamanın aksine, onlarca yıl boyunca büyümesini sürdürüyor. Sonuç olarak bitkiler daha derin köklere sahiptir ve yeraltı su rezervlerine daha geniş erişime sahiptir.

Kahve12

39 yaşındaki Doan Van Thang, plantasyonundaki çiftçilerin aynı zamanda yağmur suyunun ve gübrelerin emilimini artırmak için bitkilerin etrafındaki toprağı yumuşattığını söyledi.

Gia Lai'nin başkenti Pleiku'ya 20 kilometre uzaklıktaki başka bir plantasyonda çalışan kiracı çiftçi Tran Thi Huong, normalden daha fazla su kullanmaya başladı. Yerel otoriteler tarafından inşa edilen kanallardan elde edilen bol miktardaki rezervler sayesinde, sıcak hava dalgası sırasında bitkilerinin yeterince sulanmasını sağlayabildi.

Kahve kirazları önceki yıllara göre daha küçük ancak genel üretimin etkilenmemesini bekliyor. Ayrıca, aşırı hava koşulları nedeniyle sayıları normalden daha fazla olan böceklere karşı biyopestisitlerle zamanında müdahale edilmesi de ona yardımcı oldu.

Bu, Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı'nın (USDA) Vietnam'ın bir sonraki hasadının, mevcut sezonun üretimine kıyasla kabaca istikrarlı olacağını tahmin eden öngörüsüyle uyumlu; yurt içi tahminlerden çok daha az kötümser.

Hasat üzerindeki etkisi ne olursa olsun, dünya çapında kahve içenlerin kahve fiyatlarının artması muhtemel.

Çok sayıda tüccar ve analistlere göre, Vietnam'daki toptan satış fiyatları ve Londra'da işlem gören Robusta vadeli kontratları, çoğunlukla Vietnam'daki yetersiz hasadın ardından ve ülkenin kuraklıktan sonraki bir sonraki hasadına ilişkin korkular nedeniyle bu yılın başlarında rekor seviyelere yükseldi.

Rekor seviyedeki toptan satış fiyatlarının tüketici fiyatları üzerinde şimdiye kadar sınırlı bir etkisi oldu; kahve enflasyonu, en son Eurostat verilerine göre 27 ülkeli Avrupa Birliği'nde Nisan ayında yalnızca %1,6, Robusta'yı seven İtalya'da ise %2,5 arttı.

Editör: Haber Merkezi - SK