Kemaliye Belediye Başkanın serzeniş!

Erzincan’ın Kemaliye İlçesi Belediye Başkanı Erdem Atmaca sosyal medya hesabından, MHP belediye meclisi üyelerini şikâyet esnafa etti.

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçiminde AK Parti’den Erzincan’ın Kemaliye İlçesinden Belediye Başkanı Seçilen Erdem Atmaca, MHP Belediye meclisi üyelerini esnafa şikayet etti.

Erzincan Kemaliye Belediye Başka (2)

Erdem Atmaca sosyal medya hesabından şu açıklamaları yaptı:

“Kıymetli Kemaliyeli Hemşehrilerimiz, Son zamanlarda yaşananları hep birlikte görüyoruz. MHP’nin, Kemaliyeli esnaflarımızın karşısında durduğu ve vatandaşlarımıza köstek olarak gözüktüğü açıktır. Ancak biz, AK Parti ve Kemaliye Belediyesi olarak, halkımızın ve esnaflarımızın yanında her daim dik durduk ve durmaya devam edeceğiz.

MHP meclis grubunun, esnafımızın yanında olmaktan ziyade onlara karşı hazırlanan "esnaf destek" paketlerini yaptırmayacakları tehdidi savurması kabul edilemez bir tutumdur. Ancak biz, sözümüzde durarak, esnafımızın yanında olmayı sürdüreceğiz. MHP Meclis Grubunun defalarca meclis toplantısında”24 ay esnaf kiralarına zam yapmayacağız” demeleri neticesinde yasal prosedürler için Sayıştay ve mülki müfettişlerle yaptığımız görüşmeler sonucunda, kamuyu zarara uğratmamak için gereken adımları attık ve belediye imkanlarını seferber ederek esnafımıza destek oluyoruz ve efe tüfe oranında zam yapmayarak her daim yanında olacağız. Esnaflarımız 24 aylık kirayı Belediyemiz veznesinden 6 taksite bölerek ödeme veya kredi kartıyla 6 taksite bölerek ödeme imkanı sunarak esnafımızın yanında olduğumuzu gösteriyoruz. Seçim vaadimiz olan "24 ay esnaf kiralarına zam yapmayacağız" MHP'nin tüm engelleme çalışmalarına rağmen Meclisimizden geçirdik.

MHP'nin meclis toplantılarında defalarca dile getirdiği "24 ay kira artışı yapmazsanız sizi mahkemeye veririz" gibi tehditkar ifadeler kullanması da ayrıca kaygı vericidir. Bu tür yaklaşımlar sadece toplumumuzun huzurunu bozmakla kalmaz, aynı zamanda vatandaşlarımıza hizmet etme ortamını da olumsuz etkiler. Biz ise halkımızı korumak ve onların yanında durmak adına her türlü adımı atmaya devam edeceğiz.

Ayrıca, aylık 2.4 ton ücretsiz su girişimimizin MHP tarafından engellenmeye çalışıldığını da görmekteyiz. Bu tutum, Kemaliye'nin gelişimini engellemeye yöneliktir ve halkımızın refahı için yapılan bu tür olumlu girişimlere gölge düşürmektedir.

Kısacası, MHP'nin Kemaliye'deki esnaflarımıza ve vatandaşlarımıza "DESTEK" olmak yerine "KÖSTEK" olduğunu görmekteyiz. Biz ise halkımızın yanında dimdik durmaya, onların haklarını korumaya ve gelişimlerine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Kemaliye ve Kemaliyeli hemşehrilerimiz için elimizden gelen her şeyi yapmaya kararlıyız.

Erzincan Kemaliye Belediye Başka (4)

MHP'nin esnafın yanında olmayan tutumda ki sorularına karşı cevaplarımız;                                                 Yeni teklif edilen düzenleme "esnaf destek paketi değil, esnafa köstek" paketi olmuştur.

* CEVAP: Bu düzenleme aslında esnafın gelecekteki kira artışlarından korunmasını hedeflemektedir. İki yıl peşin ödeme yaparak, esnaf kira artışlarından etkilenmez ve mali planlamalarını daha öngörülebilir hale getirir. Bu, uzun vadede esnafın sürdürülebilirliğini artırabilir.

Kirayı iki yıl peşin ödeme karşılığında, "kira artışlarından zarar görmemesi" teklifi sosyal adalet anlayışına aykırıdır. Eşitlik ilkesine uymaz.

* CEVAP: Sosyal adalet, herkesin aynı koşullarda fayda sağlamasını değil, herkesin ihtiyacına uygun çözüm bulmasını gerektirir. Peşin ödeme yapabilen esnaf, kira artışlarından korunarak işlerini sürdürebilir. Bu esnafların varlığını devam ettirmesi, genel ekonomik denge için faydalıdır. Ayrıca, esnafın kira artışından korunması, uzun vadede onların finansal istikrarını sağlamaya yönelik bir adımdır.

Düzenleme parası olana yaramaktadır.

* CEVAP: Bu düzenleme, peşin ödeme yapabilen esnafın işlerini sürdürebilir kılmayı amaçlamaktadır. Bu da piyasada rekabeti ve istikrarı artırır.

İki yıl peşin ödeme esnafı zora sokacak ve ödediği takdirde sermayesi kalmayacak, işlerini zor yürütecektir.

* CEVAP: İki yıl peşin ödeme, esnafın uzun vadeli kira artışlarından korunmasını sağlar. Bu, esnafın gelecekteki maliyetlerini öngörmesine ve planlamasına yardımcı olur. Ayrıca, bu düzenleme, esnafın finansal yönetim becerilerini geliştirmesine katkı sağlayabilir.

Halihazırda zaten esnaf aylık kirasını zor ödemekte, hatta borçlanmak zorunda kalmaktadır.

* CEVAP: Bu durum, mevcut kira sistemiyle ilgilidir ve peşin ödeme teklifi, kira artışlarından korunarak esnafın uzun vadeli mali planlarını yapmasına olanak tanır.

Bu yıllarda esnaf yüksek faiz oranları yüzünden kredi çekemiyor. Esnafa destek paketler durmuş durumda. Bankalar red cevabı veriyor.

* CEVAP: Bu durum, genel ekonomik koşullardan kaynaklanmaktadır. Düzenleme, esnafın mali yükünü hafifletmek ve kira artışlarından korumak amacıyla yapılmıştır.

Esnafın hem işi hem sermayesi bitme noktasına gelmiş ve kredi bulması imkansız hale gelmiştir.

* CEVAP: Bu düzenleme, esnafın kira artışlarından korunarak mali durumlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Erzincan Kemaliye Belediye Başka (3)

Bu duruma düşmüş esnaftan peşin kira istemek son derece hatalıdır.

* CEVAP: Peşin kira ödeme teklifi, esnafın uzun vadeli kira artışlarından korunmasını amaçlamaktadır. Bu, esnafın mali yükünü azaltabilir ve finansal planlamalarını daha öngörülebilir hale getirebilir.

Kaldı ki Ak parti yerel seçimlerde "zorda olan esnafa kira artışı yapmama sözü" vermiş, bu sayede esnaflardan ciddi destek görmüştür.

* CEVAP: Bu düzenleme, kira artışlarından korunma amacını taşımaktadır. Ak Parti’nin verdiği söz, esnafın mali durumunu iyileştirmek ve kira artışlarından korumak amacıyla yapılan bu düzenlemeyle uyumludur.

Seçimi kazanan başkan ve heyeti bu sözünü yerine getirmek zorundadır.

* CEVAP: Bu düzenleme, esnafın kira artışlarından korunarak mali yüklerinin azalmasını sağlayarak verilen sözün yerine getirilmesi anlamına gelir. MHP, işte bu düzenlemeye karşı çıkarak esnaflarımızın karşısında yer almaktadır.

Seçim sırasında "belediyenin bu artışları yapmaması suçtur, zimmet çıkar, kanunda yeri yoktur" diye uyarılarımıza rağmen, kendilerinin kaynak bulup esnafa yansıtmayan bir şekilde uygulayacağız sözü verilmiştir.

* CEVAP: Bu düzenleme, belediyenin mali kaynaklarını daha etkili kullanarak esnafın kira artışlarından korunmasını sağlamayı amaçlar. Bu, belediyenin esnafı destekleme politikasının bir parçasıdır.

Parası olana imkan, parası olmayana ceza olan bu karar yanlıştır.

* CEVAP: Bu düzenleme, esnafın kira artışlarından korunmasını ve uzun vadeli mali planlarını yapmalarını amaçlar.

Esnaflar ve esnaflar odası ile toplanıp tekrar bu karar düzeltilip onların da görüşü alınmalıdır.

Erzincan'ın en iyi liseleri belli oldu Erzincan'ın en iyi liseleri belli oldu

* CEVAP: Esnafların ve esnaflar odasının görüşleri alınarak yapılan düzenlemeler, esnafın mali durumunu iyileştirmeyi amaçlar. Bu süreç, esnafların ihtiyaçlarına daha uygun çözümler üretebilir.

Ayrıca kontrat süresi dolan ve yeniden ihale ile sözleşme yenilenmesi sırasında zaten belli bir artış yapılacağı bildirilmiştir. Bu yeni sözleşme imzası sırasında artış yapılmaması seçim beyanında söz verilmişti. Bu söz de uygulanmalıdır.

* CEVAP: Bu düzenleme, kira artışlarından korunma amacı taşıyarak esnafın mali durumunu iyileştirmeyi amaçlar. Yeni sözleşme imzalanırken bu düzenleme dikkate alınabilir ve esnafın mali yükü azaltılabilir.

Kısacası “köstek” halkımız ve esnafımız için alacağımız kararlarda malesef reddetmeniz tehdit etmenizdir. Fakat bu bizi hiçbir zaman yıldırmayacak aksine hemşehrilerimiz için çalışma aşkımızı artıracaktır. Söz verdiğimiz gibi Belediyemizi ALGI belediyeciliğinden çıkarıp, eser belediyeciliğinin hakim kılındığı gönül belediyeciliği çalışmalarımızda “ESNAFIMIZIN YANINDAYIZ” projemiz hemşehrilerimize hayırlı uğurlu olsun. Projelerimizi takip etmeye devam edin.” Dedi

Editör: Mehmet Yaşar Çiçek