Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan açıklama Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan açıklama

Doğayla tarihin birbirini tamamladığı, adrenalin doğa sporlarının başkenti, Türkiye’nin etkileyici yerlerinden eski adı ‘Eğin’ olan Erzincan’ın Kemaliye ilçesi havaların iyice ısınmasıyla birlikte bugünler de çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.
Kemaliye’ye tur düzenleyenler arasında 17 kişilik Asya Dağcılık ekibi de yer aldı. Dağcı ekibi Kemaliye'de Taşyolu (Karanlık Kanyon), Fırat Nehri boyunca uzanan Taş Yolu’ndaki irili ufaklı 45 tüneli geçerek kanyonun sunduğu muhteşem manzaralarda fotoğraf molaları verdi. Kemaliye’de ilçe turu atan ekip Mani Yolu, Kadı Gölü, Lökhane ve camileri ziyaret etti.
Dağcı ekibi daha sonra Sırakonaklar köyüne gidilerek köy içinde yapılan geziden sonra 2,3 km’lik doğa içindeki kısa yürüyüş sonrası Ahmet Kutsi Tecer’in “Orada bir köy var uzakta o köy bizim köyümüzdür” dizeleriyle anılan Apçağa vardı. Seyir terasında Kemaliye ve Fırat Nehri fotoğraflandıktan sonra Apçağa köyünde gezinti yapılarak yine yöreye özgü peynir ve lavaş molası verildi. Geziden sonra ilçe merkezindeki konağa geri dönen ekip günü bitirdi.