Erzincan’ın komşu ilinde depremzedeye beklenmedik sürpriz Erzincan’ın komşu ilinde depremzedeye beklenmedik sürpriz

Her yıl dünyada olduğu gibi Türkiye’de de 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan “Engelliler Haftası” sebebiyle Özel Eğitim Konfederasyonu ve Uzmanlar Özel Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Kılıç, açıklamalarda bulundu.

Kılıç, Engelliler Haftasının engelli bireylerin hayatlarına dokunan çalışmaların yapılması yönünde olması gerektiğini vurguladı.

Kılıç: “10-16 Mayıs bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Engelliler Haftası olarak kutlanılıyor. Çeşitli etkinliklerle, sempozyumlarla bu alanda neler yapıldığını ülkeler göz önüne alıyor. Tabi üzülerek ifade ediyorum ki, ülkemizde engellilik alanında yapılan çalışmaların masaya yatırılması değil kutlama gibi bir etkinlikle, bu sürdürülüyor ve inadına her yıl bunu sempozyumlarla bu ülkede ki engelilik alanında  veriler yasalar yapılan çalışmalar ele alınması gerekirken bizler bir yürüyüş yapıyoruz, anıta bir çelenk koyuyoruz. O gün sayın vali, belediye başkanı ilin protokolleri, genel merkezde Ankara’da yine Cumhurbaşkanı ziyaretleri gibi çeşitli bana göre anlamsız, engelli kardeşlerimiz için hayatlarına dokunacak bir faaliyetlerin ele alınmadığı sadece yok sayılmadığı yılda 1 hafta çeşitli etkinliklerle kutlanan ama diğer kalan 11 ayın içerisinde yapılacak faaliyetlerin katkı sunulacak bir çalışma maalesef olmuyor. Bu anlamda bu yıl buradan bir çağrı yapmak istiyorum. Bizler 569 bin çocuğa hizmet veren aileleri ile 2 Milyona yakın kardeşimize hizmet veren sivil toplum örgütünün başkanı olarak ifade etmek isterim ki, bu yıl bir son olsun. Artık bunun bir kutlama değil, bunun bir farkındalık haftası olduğunu, bu farkındalık haftasında ülkemizde de dünyada olduğu gibi   bu engelli kardeşlerimizin hayatına dokunacak, onlara sosyal hayatı yaşanabilir, sosyal hayatı eşit yaşanabilir bunun bir lütuf gibi değil hak olarak sunulabileceği, nelerin yapılacağı siyaseten, bürokratik ve halk nezlinden  nasıl bilinçlendirmenin yapılacağı  bir etkinliğe dönüştürülüp, bir farkındalık programına dönüştürülmesini diliyorum. İnşallah bu son olur. Bundan sonra ki programlarımız, bundan sonra ki 10-16 Mayıs engelliler haftası bu bilinçle bu şuurla ele alınır. Bu anlamda maalesef üzülerek yine bir haftayı geride bırakıyoruz. Dönüp baktığımızda 11 aya katkı sunacak hiçbir çalışma yapılmadı.” Dedi.