Kirazın faydaları nelerdir sorusuna pratikte ne şekilde kullanılacağıyla cevaplanabilir. Tok ya da aç karnına kullanımlarına göre vücutta etkileri de farklanabilir. Aç karnına kirazın faydaları düşünüldüğünde tokluk hissi vermesiyle kilo verme amaçlı tercih edilebilir.

Diğer bir taraftan tok karnına kullanımlarında tansiyonun dengelenmesine büyük ölçüde katkı sağlayabilir. 

Akşam saatlerinde yenmesi kaliteli bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır. İşte kirazın faydaları:

Anti-İnflamatuar Etkili

İnflamasyon, vücudun hastalığa ve yaralanmaya verdiği doğal bir tepkidir. Kısa vadede sorun yaratmaz ama inflamasyonun süresi uzadıkça kronik sorunlar doğar. Sebzeler ve meyveler genellikle inflamasyonu azaltmada önemli rol oynar. Antioksidan ve anti-inflamatuar etkilerin yaşlanmayı yavaşlattığı, kalp, kanser, diyabet ve obezite gibi kronik hastalıklardan koruduğu bilinir.

Gut Hastalığı Ataklarını Önleyebilir

Kirazın anti-inflamatuar özelliği gut hastalığını yatıştırmada etkili olabilir. Ani ve şiddetli eklem ağrılarıyla karakterize olan gut, kandaki yüksek ürik asit seviyeleri nedeniyle tetiklenir. Çünkü atık olan ürik asit, eklemlerde kristalleşerek ağrıya ve şişmeye neden olur. Kiraz ürik asit dengesini korumada yardımcı olabilir.

Kirazı Ne Zaman Yemeli Kirazın Bilmediğiniz Faydaları 2

Tansiyon Düşürücü

Yüksek miktarda polifenol içeren kiraz, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Potasyum deposu kiraz, vücuttan fazla sodyumun atılmasını, potasyum-sodyum dengesinin sağlanmasını ve bu sayede de tansiyon seviyelerinin korunmasını sağlamada destekçidir. Yüksek tansiyon kardiyovasküler hastalıkların için önemli bir risk faktörüdür. Kiraz kalp sağlığının korunmasında etkilidir.

Doğal Melatonin

Kiraz, doğal bir melatonin kaynağıdır. İyi ruh hali ve uyku üzerinde belirleyici olan melatonin, uykusuzluk çekenler için uykuya dalmayı kolaylaştırır. Araştırmalar, kirazın uyku kalitesi ve süresini arttırdığına işaret ediyor. Ancak daha çok araştırmaya ihtiyaç bulunuyor.

Sporcular İçin Faydalı

Kirazın hem profesyonel hem amatör spor yapanlar için egzersiz sırasında dayanıklılığını artırdığına dair araştırmalar mevcut. Kirazın düşük glisemik indeks, anti-inflamatuar, anti-oksidatif ve kan akışını artırma özelliği sayesinde enerji verdiği düşünülüyor. Egzersiz sonrası kas hasarını ve ağrıyı hafifleterek kasların toparlanmasına da yardımcı olabilir.

Kilo Vermeye Yardımcı

Kiraz iyi bir lif kaynağı olarak zayıflama diyetlerine eklenebilecek bir meyvedir. Lifli besinler tokluk hissi vererek aşırı yemeyi engellerken tokluk süresini de uzatmış olur. Kiraz düşük glisemik indeksliyle de kilo vermede destekçiniz olabilir. Vitamin zengini bu meyvenin vücuttaki toksinleri de temizleyici bir özelliği bulunur.

Cildinizi Canlandırır

Kirazın cilde faydaları içerdiği vitamin ve minerallerden anlaşılabilir. C vitamini içeriği ile cilde parlaklık veren kiraz, antioksidanlar sayesinde de cildi matlaştıran ve yaşlı görünmesine sebep olan serbest radikallerle savaşır. Güneşin ciltte yarattığı lekelenme gibi hasarların giderilmesinde yine destekçidir. Kirazları püre haline getirip bir tutam zerdeçal ve bir tatlı kaşığı bal ile karıştırın. Elde ettiğiniz bu macunu yüzüne sürüp 10-15 dakika bekleyin ve daha sonra durulayın.

İyi karpuz  nasıl anlaşılır İyi karpuz  nasıl anlaşılır

Kiraz Yerken Dikkat!

Kiraz, çokça tüketebileceğiniz bir meyve değildir. Aşırı tüketiminde bağırsak hareketliliğini artırarak ishal yapabilir. Hatta kabızlık gibi sorunları olanlar genellikle kiraz sapı çayı içip rahatlama sağlayabilir. Potasyum içeriği kan sulandırıcı olduğu için kalp ve tansiyon sorunu olanlar daha dikkatli tüketmelidir.

Kirazı Ne Zaman Yemeli Kirazın Bilmediğiniz Faydaları 1

Sıkça Sorulan Sorular

HAMİLELİKTE KİRAZIN FAYDALARI VAR MIDIR?

Hamilelerin demir eksikliği, yüksek tansiyon, kabızlık, uyku bozukluğu gibi problemlerinin çözümlenmesine destek olur. Ayrıca, kalsiyum emilimini yükselten destekleyici etkisi ile osteoporoz riskini azaltmada yardımcı olur.

KİRAZIN FAYDALARI İÇİN GÜNLÜK NE KADAR TÜKETİLMELİDİR?

Meyve olarak tüketilecekse uzmanlar günde ortalama olarak 10-12 adet alınmasını tavsiye eder.

Editör: Haber Merkezi - SK