Karar Gazetesinden Büşra Cebeci'nin haberine göre Geçtiğimiz günlerde Kızılay’ın, kendi bünyesinden işletilen dört hastane ve iki tıp merkezini cihaz ve personeliyle birlikte özel sağlık kuruluşlarına uzun süreli kiraya vereceği ortaya çıkmış, Kızılay da bu iddiaları doğrulamıştı. Kızılay, bu hastane ve tıp merkezlerinin zarar ettiklerini öne sürerek uzun süreli kiralama için, özel hastanelere teklif götürdüklerini açıkladı.

Kızılay’ın bu kararına en büyük tepki, Kızılay Eski Genel Başkanı Tekin Küçükali’den geldi. KARAR’a konuşan Küçükali, “Tüm özel hastaneler kar ederken, bağışçıların desteğiyle yapılan ve işletilen hastaneler, nasıl zarar eder?” sorusunu yöneltti ve Kızılay yönetimini mirasyedi olmakla suçladı.

Niyazi Mete Ali Rıza Mete Tıp Merkezi’nin en büyük bağışçısı Ali Rıza Mete’nin kız kardeşi Şadiye Mete de bu durum karşısında hukuki yollara başvuracaklarını söyledi. KARAR’a konuşan Mete, ağabeyi Mete’nin bu tıp merkezini şartı olarak bağışladığını, geçmişte sağlık ocağı yapılmak istendiğinde de ağabeyinin Erdoğan ile telefonda görüşüp “Bu tıp merkezi Kızılay’ın ve öyle de kalacak, devlete vermem” dediğini aktardı ve “Ağabeyimin kemikleri sızlıyor” dedi.

Uzmanından uyarı: “Ayak sağlığınıza dikkat edin” Uzmanından uyarı: “Ayak sağlığınıza dikkat edin”

Tepkilerin ardından Kızılay, hastane ve tıp merkezlerini elden çıkarmaktan vazgeçtiğini duyurdu. Resmi X hesabından yapılan açıklamada Kızılay, özel sağlık kuruluşlarına teklifler iletildiğini, yapılan toplantılar neticesinde de bu hastane ve tıp merkezlerinin Kızılay Sağlık Grubu tarafından işletilmeye devam edilmesi kararının alındığını duyurdu.

Editör: Haber Merkezi - SK