Konutta yeni dönemi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, kamu olarak ilk konut edinimi desteklemek amacıyla yeni bir düzenlemeyi açıladı. Bu yasal düzenleme kapsamında, ilk evini almak isteyen vatandaşlar için cazip fırsatlar sunulacak. 1.20 faizli olması beklenen kredi 180 aya kadar vade imkânı olacağı da ileri sürüldü. İşte düşük faizli konut kredisi için bilinmesi gereken detaylar…

ilk evim konut imkanı

Araba Alacaklar elini çabuk tutsun. İndirim yerini artışa bırakacak. Araba Alacaklar elini çabuk tutsun. İndirim yerini artışa bırakacak.

Son günlerde konut kredi faiz oranlarının artması ev almak isteyen vatandaşlar için finansman koşulları zorlaşmıştı. Şimdi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın açıkladığı yeni yasal düzenleme ile kamu bankaları tarafından verilecek yüzde 1.20’ ye kadar inecek faiz oranlarıyla konut kredi fırsatı, emlak piyasasının hareketlenmesine ciddi katkıda bulunacak. Şimdi, 1.20 konut kredisi ne zaman çıkacak? Kimler yararlanacak? İşte konut kredisi merak edilenler…

HESAPLAMA TABLOSU İÇİN TIKLAYINIZ

1.20 FAİZLİ KONUT KREDİSİ BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulması beklenen 1.20 düşük faizli konut kredisi kampanyası hakkında çalışmaların tamamlanması bekleniyor.

Çalışmaların tamamlanmasının ardından konunun yılsonuna kadar Meclis'te yer alacağı ve TBMM gündemine geleceği tahmin ediliyor.

BEKLENTİ VADENİN 15 YILA UZAMASI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), ikinci kez ev sahibi olacak kişiler için kredileri sınırlandırmıştı.

Böylelikle artık yatırımcının değil ihtiyacı olanın konuta ulaşması hedeflenecek.

Henüz gündemde olan 1.20 faizli düşük konut kredisi kampanyasıyla ilgili ayrıntılar netleşmese de beklenti vadenin 15 yıla uzaması, faizin yüzde 1.20'lere çekilmesi.

emekli maaş..

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI CEVDET YILMAZ AÇIKLADI

Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında ilk evini alacakların destekleneceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, açıklamasında şunları söylemişti:

"Bu kapsamda katılım Finans ve kalkınma bankacılığı konuları gündeme geldi. Buralarda etkili şekilde yine iyi projelere destek olan, parası olana değil bir sistemi nasıl geliştiririz bunlar konuşuldu. Konut arzı konusunda daha fazla artırma, birinci konut edinimini daha güçlü şekilde teşvik edecek mekanizmalar üzerinde durduk.

DPT ve Dünya Bankası ortak çalışma yapmıştı. Tasarruf oranlarını artırıyor. Kamu olarak ilk konut edinimini destekleyici çerçeve içinde hareket edeceğiz"

BAŞVURU ŞARTLARI NELER OLACAK?

Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında ilk kez ev alacaklara düşük faizli kredi imkanı sunulacak.

İlk kez ev alacaklara yüzde 1.20 oranında faiz oranı uygulanması bekleniyor. 1.20 düşük faizli konut kredisi hiç evi olmayanlara verilecek.

konut-fiyatlari1

Kredi vadesinin 15 yıl olması bekleniyor. İlk kez ev alacaklar düşük faizli ev kampanyasında 120 ay dışında 15 yıl yani 180 aya kadar bir vadelendirme imkanı da olabilir.

Söz konusu kredi başvurularına dair şartlar netleştiğinde haberimizde yer verereceğiz.