Madeni para kıtlığı esnafı canından bezdirdi! Madeni para kıtlığı esnafı canından bezdirdi!

Edinilen bilgilere göre, bu tarihten sonra banka kredi faizleri önemli ölçüde artacak.

FAİZ ORANLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK

Merkez Bankası son günlerde politika faiz kararını açıkladı ve faiz oranını yüzde 25'ten yüzde 30'a çıkardı. Bu yüzde 500'lük bir artış anlamına geliyor. Bu yükseliş kararı alındıktan sonra döviz kuru ve altın fiyatlarında büyük bir değişiklik olmadı.

Dolar kuru sadece 8 kuruş arttı ve gram altın 1.673 TL seviyesinde işlem görmeye devam ediyor. Ancak, Merkez Bankası'nın faiz oranlarını artırmasının bankaların kredi faizlerini önemli ölçüde etkilemesi bekleniyor. Örneğin, yüzde 25 oranında Merkez Bankası'ndan borçlanan bankalar artık yüzde 30 oranından borçlanacaklar. Bu da bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faizlerine artış olarak yansıyacak.

Bu gelişmeyle birlikte, konut kredisi faizleri yüzde 2'nin üzerine çıkarak yüzde 2.5'e, ihtiyaç kredileri yüzde 2.5'e, taşıt kredileri ise yüzde 3'e yaklaşacak. Kredi kartları da faiz oranlarından etkilenecek. 1 Ekim tarihi itibariyle, kredi kartı alışveriş faizleri yüzde 65'e kadar çıkacak. Ekim ayı başında kredi kartı akdi faiz oranı yüzde 2.81 yerine yüzde 3.26 olarak uygulanmaya başlayacak. Ayrıca, kredili mevduat hesabı faiz oranlarının de aylık yüzde 3.56'dan 4.08'e çıkması bekleniyor.

Mevduat hesabı faiz oranlarının yüzde 45'i aşarak yüzde 50'ye yükselmesi bekleniyor. Böylece bankaya 500.000 TL yatıran bir kişi, 32 günlük mevduat hesabı ile 20.800 TL kazanç sağlayacak. 1 milyon TL'nin aylık getirisi ise 41.000 TL'yi aşacak. Yeni faiz kararlarının 1 Ekim itibariyle banka faizlerini etkilemesi bekleniyor.