Erzincan’ın vazgeçilmezi ışkın artık son haftalara gelindi.

Yaklaşık 15 gün sonra ışkın biteceğini ifade eden Erzincan’da seyyar satıcı olarak çalışan Ali Kurt, ışkının tüketilmesi gereken yerleri tarif etti, kesinlikle tüketilmesi gerektiğini vurguladı.

Kurt: “Destesini 100 liraya satıyoruz. Sezonun sonu artık. Işkının son 15 günü. Gurbetçi olmadığı vatandaş fazla ilgi göstermedi. Gurbetçinin en çok istediği ve özlediği şey ışkın. Yöresel dağ ürünlerimizden ışkın. Şu püsküllerini kendim de denedim idrar yollarına bir numaralı ilaç. İdrar yollarında hiçbir ilaç kullanmasınlar. Organik bir ilaç. Kullansınlar eğer iğleşmezlerse ne deseler yapacağım. Yani o şekilde faydalı. Vatandaş ışkında küçük bir yerde acılık var orayı yemiyor. Burayı yesinler.

Veteriner Hekimler Gıda Güvenliği İçin Bayramda da Görev Başında Veteriner Hekimler Gıda Güvenliği İçin Bayramda da Görev Başında

Erzincan'da Işgının Sonuna Gelindi 2

Şu kadar yer insülin, şeker hastalıklarına şifa olan yer var ya o acı bölgesidir. Özellikle acı bölgesini şeker hastaları yesinler.  Şu püsküller şeker hastalıklarına bir numara. Bunu kaynatıp içebilirler. Şu ışkın bitene kadar başka bir çay kullanmasalar bunu tüketseler süper olur. Hatta poşettin içinde biriktirsinler kışında kullansınlar. Şeker hastalıklarına bir numara” dedi.

Editör: Haber Merkezi - A